Politiker forstår ikke turisme-kritik

Lolland Kommunes efterlysning af gode ideer til turismedestinationer har ikke fået den varmeste modtagelse.

Her på folketidende.dk er flere brugere således ganske uforstående over for Femern Bælt, Erhvervs- og Kulturudvalgets beslutning om at lukke turistattraktioner som Grøn Verden i Købelev og ubåden i Nakskov, og bagefter lade overskuddet af salget af ubåden gå til udvikling af nye turistmål.

Hanne Møller, der er formand for udvalget, tager dog kritikken med ophøjet ro.
- Der vil altid være nogen, der hele tiden vil se det negative. Men jeg vil appellere til, at man ser fremad og holder op med at snakke ubåd og Grøn Verden.
- Jeg kan godt forstå, at man er ked af det, der er sket, som der i øvrigt er mange grunde til, men jeg synes, man skal tage de her penge som et tegn på, at vi vil en ny vej, og vi vil vækst for Lolland.

Hun forklarer, at årsagen til, at man i kommunen har valgt at satse på nye fyrtårne - som hun kalder det – blandt andet er, at det ville koste 800.000 at sætte ubåden i stand.

Hanne Møller tror da heller ikke, at lukningen af de to omdiskuterede attraktioner vil hindre nogen i at søge midlerne.
- Vi er ikke i tvivl om, at nogen vil forsøge sig på området. Jeg er i kontakt med flere, der har store initiativer i gang. Derfor tror jeg også, at man i løbet af få år vil se, at der kommer nogle rigtig flotte fyrtårne i Lolland Kommune, siger hun.

Formanden for Lolland Kommunes Femern Bælt, Erhvervs- og Kulturudvalg mener, kritikerne skal se fremad i stedet for at dvæle ved lukningen af Grøn Verden og ubåden.

Offentliggjort Sidst opdateret