Privat børnehave koster kommune dyrt

Med godkendelsen af den selvejende Nørrebros Børnehave, der netop er blevet godkendt af Guldborgsund Kommune som privat institution, er der pludselig opstået et nyt problem.

Godkendelsen betyder nemlig en ekstra udgift for Guldborgsund Kommune på 970.000 kroner, som der ikke er budgetteret med. Med godkendelsen til privat institution har kommunen forpligtet sig til at yde økonomisk støtte til den nye private børnehave.

Samtidig vil der komme til at mangle børn til at fylde de 30 tommer pladser i Børnehuset Firkløveren, som var forudset til at skulle huse børnene fra Nørrebros Børnehave. Dermed mister kommunen også indtægt i form af forældrebetaling. 
- Vi skal ud og finde 970.000 kroner, og er nødt til at kigge på en justering af det øvrige budget. Det er klart, at det her også vil betyde justeringer i Børnehuset Firkløveren, for vi får formentlig 30 udmeldelser, siger formanden for børne- og undervisningsudvalget Janne Hansen (V) med henvisning til børnene i Nørrebros Børnehave, hvor forældrene formentlig vælger at lade børnene fortsætte i den private institution.

Kommunens dagtilbudschef Kjeld Larsen er dog mere optimistisk.
- Der er altid en stor venteliste til vuggestuepladserne. Dem er der altid brug for, og så må man bare lave pladserne i Firkløveren om til det formål, siger Kjeld Larsen.

Foto: Børnehuset Firkløveren er for nylig blevet udbygget - blandt andet så man kunne rumme børn fra Nørrebros Børnehave. De bliver nu formentlig, hvor de er, og derfor skal Guldborgsund Kommune nu have fundet 30 nye børn, der kan fylde pladserne op.

Guldborgsund Kommune kommer til at mangle næsten en million kroner i budgettet efter, at man har godkendt, at Nørrebros Børnehave bliver en privat institution.

Offentliggjort Sidst opdateret