Rocken er klar til at ryste Hylddalen
Foto: Hylddalen ved en tidligere begivenhed.
Alle navne på plads til næste års Mariborock.
Fire navne skal, sammen med et forhåbentligt veloplagt publikum, sætte Hylddalen på den anden ende fredag den 18. juni.
Bandet Infernal har spillet på en række grønne koncerter landet over, og er blandt andet kendt for numre som Self Control og Ten Miles.
Rasmus Seebach, søn af Tommy “Disko-tango” Seebach, udgav sit debutalbum i september og solgte 20.000 eksemplarer af det på mindre end en måned.
Kopibandet Die Herren, der spiller næsten som U2 selv, hævder nogen, har været i Maribo, og i nærheden af Hylddalen, mangen en gang. Det har ofte, og med megen succes, spillet på restaurant Bangs Have.
Men endnu mere lokalt bliver det, når Per Gerners band, G4 går på scenen. Bandet har optrådt lokalt i adskillige sammenhænge, blandt andet på Munkstuen.
Billetsalget til årets rock-brag under trækronerne starter 1. december, så man kan bruge rockbilletter som julegaver. Billetter kan købes i Torvegrillen, No. 17 og hos butik 12-24.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker