Røde Kors mangler tre ud af fire
På søndag holder Dansk Røde Kors sin årlige landsindsamling. Pengene går først og fremmest til nødhjælpsorganisationens katastrofeberedskab men som altid er der ét stort problem.
Igen i år mangler organisationen nemlig indsamlere. Næsten tre ud af fire ruter på Lolland-Falster er foreløbig ubesatte. Alene i Nykøbing- og Sydfalsterområdet er der kun 50 indsamlere til 150 ruter.
I et forsøg på at få flere unge indsamlere har organisationen i år et særligt lokkemiddel. Det fortæller Ulla Barklund, fra Dansk Røde Kors i Nykøbing og Sydfalster.
- De unge, der er tilknyttet en ungdomsuddannelse, kan tilmelde sig, og så deltager de i en konkurrence, hvor skolen kan vinde en koncert med bandet Veto, siger Ulla Barklund.
Interesserede indsamlere kan tilmelde sig på Røde Kors' hjemmeside: www.indsamler.dk.
Der er stor chance for, at der ikke bliver ringet på din dør.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned