Skal man eje eller leje sin bil

Foto: Salgschef Mogens Juhl, Krone Kapital.

Vi har sat fokus på et af bilejernes helt store spørgsmål.

Offentliggjort Sidst opdateret

MOTOR - På den ene side får jeg en fast månedlig udgift uden overraskelser – med mindre jeg får skader på bilen eller kører for mange kilometer. Og så kan jeg lease en ny bil efter tre år.

- På den anden side har jeg intet, når jeg afleverer bilen igen efter tre år, og jeg kan jo også tegne en servicekontrakt, så jeg kender mine udgifter.

Det handler om et af tidens helt store spørgsmål, hvis man har ny bil i tankerne: Skal man eje eller leje (lease)?Folketidende går tæt på leasing og belyser fordele og ulemper.

Vi drager ikke nogen konklusion, men lader tallene og vurderingerne tale for sig selv.For hvad er rigtigt?

Salgschef Mogens Juhl, Krone Kapital, har sammen med Spar Lolland opstillet en række eksempler på udgiften til at eje og lease den samme bil.

Han er ikke selv i tvivl om, hvad der økonomisk bedst kan svare sig.

- Tallene taler for sig selv. Det er interessante priseksempler på en Citroën C1 og en Opel Insignia, siger Mogens Juhl.

Autoforhandler Klaus Engberg, Engberg Biler i Nykøbing F./Maribo, er lodret uenig.

- Jeg kunne aldrig drømme om at lease en bil. Det er for dyrt i længden. Jeg vil eje min egen bil, så jeg ved, at der ikke kommer økonomiske overraskelser, når bilen skal afleveres ved en handel, siger Klaus Engberg.

Afdelingsdirektør Allan Mortensen, Jyske Finans, ser på hele debatten om at eje eller lease fra en anden vinkel:

- Jeg er sådan set lige glad med, om det er lidt dyrere at lease end at eje – eller omvendt. For mig handler det om risikovurdering. Hvor beskytter jeg mine økonomiske interesse bedst, siger Allan Mortensen.

Autoforhandler Ole Schulz har via Honda været med helt fremme i frontlinjen med leasing, og nu tager Nissan også fat.

Leasing er for mig at se et supplement til at handle, siger Ole Schulz.