Garmin Den amerikanske producent af mobile navigationsanlæg, Garmin, har forbedret 200-serien på et par områder.
En lille pil vil på skærmen vise, hvilken vej man skal dreje næste gang. Det lille piktogram er blot en af en række forbedringer af 200-serien, der fortsætter sideløbende med de nye modeller, som hedder 205, 205T, 205W, 205WT, 255, 255T, 255W, 255WT.
T står for TMC (trafikinformation) inkluderet og W for Widescreen.I alt er der tale om otte nye modeller, således at nüvi-serien nu tæller 17 modeller.
De nye modeller har fået antennen til TMC indbygget, så man slipper for ledninger i forruden.
Selve TMC visningen er forbedret. Dels sparer man et par tryk på skærmen mellem menuerne, dels er visningen blevet mere overskuelig. Nu er der et lille TMC ikon, der indikerer graden af forsinkelse.
En anden finesse er, at man automatisk får at vide, hvor lang tid det vil tage at nå frem til en adresse eller et såkaldt Point Off Interest (POI) i samme øjeblik, som man har fundet det. Det sker via en lille rulle-menu, der popper frem, når man har valgt en adresse.
De nye nüvier er også forsynet med en ny type kort. De minder om topografiske kort, idet der er højdekurver og farveindikation for landskabstype. At vise denne korttype kræver mere datakraft og derfor er alle modeller udstyret med en hurtigere microprocessor samt en ny GPS-modtager, der benytter såkaldt Orbital Precision. Det betyder, at GPSen beregner, hvor satellitterne står i forhold til, hvor man sidst slukkede.
Resultatet er, at GPSen er klar på ganske få sekunder.
Den nye nüvi 205-serie koster cirka 1.250 kroner.
Mogens Thomsen
mt@folketidende.dk
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker