Stjernekrigen er udeblevet
Premiere på Nykøbing F. Revyen. Foto: Anders Knudsen
BILLEDSERIE: Nykøbing F. Revyen får blandede anmeldelser.
Der blev ingen stjernekrig omkring Nykøbing F. Revyen. Den var ellers spået af såvel det meste af det publikum, der indtil nu har set revyen og ikke mindst af Folketidendes anmelder K. E. Watz, som gav årets Nykøbing F. Revy fuldt hus med seks stjerner.
Hans anmeldelse bar overskiften ”Flemming Krøll og Co. overgår sig selv”, og han sluttede af med:
”Revy nummer 20 har tyve numre og masser af fremragende præstationer, der ligner rene VM-driblinger. bare vent og se: den forestilling må nødvendigvis udløse en sand stjernekrig i de landsdækkende aviser”.
Men såvel K. E. Watz, der aldrig har fået skyld for at være ”hjemmebanedommer”, som publikum har taget så grueligt fejl. For ifølge ”de store”, er der blot tale om en middelmådelig, gennemsnitlig revy.
Ekstra Bladets Rud Kofoed svinger sig op til fem stjerner i modsætning til kollegerne, der kun giver fire. Men Rud Kofoed pointerer, at stjernerne er små i år. To for teksterne og tre for fremførelsen.
Lars Wredstrøm i Børsen kalder revyen ”Tyndbensrevy med herre-fuldtræffere” – fordi herrerne står for ”de relativt få gode numre, der er”. Fire stjerner fra Børsen – tre stjerner med pil nedad for første akt, og fem med pil opad for anden.
Berlingske Tidendes Jakob Steen Olsens fire stjerner er ledsaget af følgende: ”Fornøjeligt folkeligt, fermt og fremadrullende uden de store højdepunkter. En gennemsnitsrevy, der kommer fint over scenen”.
Med overskriften ”Humor med (ud)kant sammenligner Jan Eriksen, B.T., revyen med roer:
”Det er med årets Nykøbing F. Revy som med roerne på Lolland-Falster. Det begynder ikke kønt, men efter en lang proces bliver det til det rene sukker”. Men under vignet’en ”Dommen” hedder det: “Grinene er værd at vente på”. På B.T. er grinene fire stjerner værd.
Se billederne fra premiere-forestillingen - KLIK HER
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde