Thomas Evers Poulsen og Astrid Krag i en jive i sjette liveshow af "Vild med dans". Foto: Mogens Flindt / POLFOTOMogens Flindt / POLFOTO
VILD MED DANS: Aftenens dans står normalt ikke på Thomas Evers Poulsens favoritliste, men det har dansepartneren ændret lidt ved.
Oliver JensenOliverJensen
OffentliggjortSidst opdateret
Sidste fredags dansestund bød på en festlig jive for den lokale danser Thomas Evers Poulsen og folketingspolitikeren Astrid Krag. I aftens liveshow bliver det noget ganske andet.
- Det bliver smukkere, og noget helt andet end det, seerne tidligere har oplevet, teasede Thomas Evers Poulsen for aftenens stille wienervals, da Folketidende.dk talte med ham tidligere på ugen.
Normalt skal det bare overstås
Thomas Evers Poulsens favoritliste over danse tæller blandt andet sidste uges jive, men wienervalsen, som parret altså skal danse i aften, finder man ikke normalt.
- Normalt har jeg det sådan, at wienervalsen er en dans, der bare skal overstås. Men Astrid er blevet ret glad for den, og så synes jeg naturligt også, at dansen er mere spændende, forklarede han.
Annonce
- Wienervalsen skal nok blive rigtig fin. Men det er svært at have en stille dans, når andre par har up-tempo-danse, tilføjede han med henvisning til de par, der går på gulvet i en jive og samba.
Vild med dans, sjette liveshow
Sådan var dommernes karakterer i sjette liveshow:
25 point = Sara Maria Franch-Mærkedahl & Silas Holst 20 point = Paprika Steen & Mads Vad 19 point = Line Kruse & Michael Olesen 19 point = Johannes Nymark & Claudia Rex 18 point = Ditte Ylva Olsen & Morten Kjeldgaard 14 point = Astrid Krag & Thomas Evers Poulsen 8 point = Helge Vammen & Sofie Kruuse
Line Kruse & Michael Olesen og Ditte Ylva Olsen & Morten Kjeldgaard fik samlet færrest stemmer fra dommerne og seerne og røg i en omdans. Førstnævnte par måtte derefter forlade dansedysten.
Kilde: TV2
Astrid er som en cirkushest
- Det, der overrasker mig allermest, det er, at når vi kommer på gulvet, så har Astrid gjort det rigtig godt hver eneste gang. Hun har spændt skruen og stramt balderne, lød det rosende fra Thomas Evers Poulsen om sin dansepartner.
- Hun er lidt ligesom en cirkushest, for når en cirkushest går i manegen, så giver den lidt ekstra, påpegede han efterfølgende.
Trods den ihærdige arbejdsindsats og træning frygter Thomas Evers Poulsen alligevel omdansen hver gang. Det er der dog ingen grund til at frygte i aften, hvor dansedystens tilbageværende seks par går direkte videre til næste fredag.
- Jeg er da glad for, at der ikke er nogen, der ryger ud på fredag (i aften, red.). Men både dommernes og seernes stemmer går videre til ugen efter, så stemmerne er ligeså vigtige som normalt, fastslog Thomas Evers Poulsen.
- Vi har brug for nogle stemmer i hvert fald, så vi håber, at Sydhavsøerne er med os, tilføjede han, nu hvor parret skal betræde dansegulvet i den stille wienervals.
Seneste artikler
Nykøbing FC henter spiller i FC Midtjylland
Cyklist slap heldigt fra sammenstød med bil
Kastede genstand mod kørende lastbil: Forrude smadret
Borgmester vil hjælpe medarbejderne videre: - Det er bydende nødvendigt
Politiet fortsætter eftersøgningen af Maibritt
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Kraftig brand i villa
16-årig overfaldet med kniv ved skole
Sukkerdirektør svarer: Hvad nu med Nakskov og Nykøbing?
Klimaminister tager afstand fra gasrør til Lolland efter lukket fabrik