Thyra Frank som gæsteprædikant på Dølle
Thyra Frank var årets taler ved sommerfesten på Sønderskovhjemmet sidste år Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen
Frank deltager i årets gøglergudstjeneste til Døllefjelde-Musse Marked.
Thyra Frank har høstet respekt og anerkendelse for sine holdninger og fået ros for den tilgang, hun havde til sit arbejde som forstander på det københavnske plejehjem “Lotte”, hvor de ældre blandt andet fik serveret rødvin til maden og kom på årlige charterferier.
Siden har hun skiftet forstanderjobbet ud med en karriere inden for landspolitik og har fået en plads i Folketinget, og nu skal den karismatiske kvinde så prøve en helt ny form for arbejde af - et arbejde, som hun tager til Døllefjelde for at passe.
Liberal Alliance-politikeren har nemlig takket ja til tjansen som gæsteprædikant ved den traditionelle gøglergudstjeneste i Døllefjelde Kirke, som sker i forbindelse med årets Døllefjelde-Musse Marked i storebededagsferien i starten af maj.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned