Vejret er skidt for roerne

- Når vi kigger på termometret og ser frostgrader, kan vi godt blive lidt bekymret.

En bekymring oveni besværet med at køre på markerne i år, som er udsædvanligt regnvåde.
- Skal vi have frost, må vi ønske os en omgang sne også, siger formanden de danske sukkerroedyrkere Jørn Dalby, Stavreby.

- Roer som har fået frost og tør op igen rådner i løbet af et par uger. Rådne roer kan vi naturligvis ikke aflevere til sukkerproduktion på fabrikkerne i Nykøbing og Nakskov. Derfor skal roer hurtigst muligt køres til fabrikkerne når de taget op.

- Får roerne frost, mens de endnu står i jorden skal de stå et stykke tid og derefter tages op og leveres inden de tør, siger Jørn Dalby.

Roer, som ikke er helt friske, giver naturligvis ikke den samme afregning til roedyrkerene, som roer der er friske og blandt ikke beskadiget af frost.
Et lag sne oven på roerne, hvad enten de stadig står i jorden eller er taget op og lagt i kule, er efter formanden for sukkerrodyrkerne den bedste form for isolering, hvis det er frostvejr.

Sukkerroerne er ikke så store i år, men sukkerindholdet er på plads.
- Sidst på sommeren var vi lidt pessimistiske over roernes størrelse og dertil en lille sukkerprocent, men det ser ud til, at septembers sol har gjort, at udbyttet i årets roehøst kommer til at ligne et gennemsnitsår, siger Jørn Dalby.

Masser af regn hen over efteråret og nu frost er ikke en god kombination for sukkerroerne på Sydhavsøernes marker.

Offentliggjort Sidst opdateret