VUC vil undervise i forældrematematik

Mange forældre til børn i skolealderen har problemer med matematikken og det bliver et problem når børnene kommer og beder om hjælp til matematiklektierne.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det vil VUC Storstrøm i Nykøbing nu forsøge at gøre noget ved.

I samarbejde med en række skoler i Guldborgsund Kommune indleder de efter efterårsferien kurser i forældrematematik.

Afdelingselder på VUC Storstrøm Jan Bodholdt:

- Vi har en helt klar opfattelse af, at forældre har et behov når de skal hjælpe deres børn med matematik. Dels fordi matematik for nogle altid er svært og dels fordi matematikken er blevet anderledes end dengang forældrene gik i skole. Derfor tror vi, at mange har et problem når deres små poder kommer hjem og siger, at de ikke kan finde ud af opgaverne. Og forældrene vil gerne hjælpe deres børn, men de har ikke lige de kvalifikationer, der skal til, fortæller Jan Bodholdt.

VUC Storstrøm forsøger foreløbig at etablere undervisningshold på Brydebjergskolen, Nørre Skole, Realskolen og Krogløvskolen.

- Men andre er også velkomne, siger Jan Bodholdt.