Åh nej! Risiko for skybrud over LF
Arkivfoto: Anders Knudsen
.
DMI har torsdag eftermiddag udsendt en risikomelding om kraftig regn og skybrud, når weekenden begynder.
Den forestående weekend ser ud til at begynde vådt. Måske endda rigtig vådt.
DMI har torsdag eftermiddag udsendt en melding om risiko for både kraftig regn og skybrud over hele landet - og dermed altså også Lolland og Falster.
En risikomelding er den laveste af DMI's varslingskategorier og er altså netop en melding om en risiko og ikke et egentligt varsel.
Men hvis meldingen bliver til virkelighed, kan fredag aften og natten til lørdag blive en rigtig våd omgang.
Ifølge DMI er der fra fredag aften klokken 20 og frem til lørdag morgen klokken 6 risiko for, at der lokalt kan falde mellem 25 og 35 millimeter regn på seks timer. Der er også risiko for skybrud med mere end 15 millimeter på en halv time.
- En front ventes fredag aften at trække op over Danmark fra sydvest. Fronten vil i løbet af natten til lørdag bevæger sig mod nord og nordøst og ventes lørdag morgen at ligge over den nordlige del af landet og Kattegat. Fronten vil give en del regn, mens den passerer.
- Men vejrprognoserne er usikre med hensyn til hvilket dele af landet, der forventes at få mest regn. Der er også nogen usikkerhed om mængden af nedbør, skriver meteorolog Bolette Brødsgaard på DMI's hjemmeside torsdag klokken 13.20.
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde