Der er risiko for torden og lokale skybrud i stort set hele landet
Hvis tirsdag byder på en tur i en forlystelsespark, kan det blive en våd fornøjelse, ligesom det var tilfældet her i Djurs Sommerland lørdag 13. juli. DMI har nemlig udsendt en risikomelding om lokale skybrud og torden for det meste af landet. I det jyske forventes de kraftigste byger.
Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix
Tirsdag kan Jylland, Fyn, Vest- og Nordsjælland og Lolland blive ramt af tordenvejr og op mod 25 millimeter regn.
Der er tirsdag risiko for lokale skybrud og torden i stort set hele landet.
Det skriver Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) i en risikomelding.
Varslet dækker Jylland, Fyn samt Vest- og Nordsjælland. Det er særligt i det jyske, at DMI forventer de kraftigste byger.
Varslet gælder også for Lolland Kommune, mens Guldborgsund Kommune går fri.
Østsjælland og Bornholm ser ud til at gå fri.
Bygerne kan flere steder være kraftige og med torden og lokalt give mere end 15 millimeter regn på 30 minutter, som er kriteriet for skybrud.
Varslet om regn og torden er udløst af et lavtryk, der bevæger sig ind fra vest.
- Efterhånden som dagen skrider frem, vil intensiteten af bygerne aftage fra vest, og i aften er der udsigt til, at mange vil opleve tørvejr, da der kun vil være enkelte byger, skriver DMI's vagthavende meteorolog i en kommentar tirsdag morgen.
Undtagelsen er Bornholm, hvor bygerne vil husere frem til onsdag.
Fra omkring tirsdag middag vil de mere kraftige byger sprede sig til Fyn, Sjælland og Nordjylland, skriver DMI.
Meteorologerne råder til at være opmærksom på, at der kan ske lokale oversvømmelser i lavtliggende områder som viadukter, nær åer og vandløb.
Tirsdagens nedbør falder oven i en længere periode med meget regn.
Mandag meddelte DMI, at med i alt 1125 millimeter nedbør fra juli 2023 til juni 2024 er perioden blevet de tolv vådeste måneder i træk siden 1874.
Den vådeste juli blev målt sidste år. Her faldt der ifølge DMI 141,2 millimeter.
Omvendt blev den tørreste juli måned målt i 1983 og 1994. Det blev kun til 15 millimeter nedbør.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned