DMI afblæser varsel: Ingen risiko for skybrud og torden over LF

Arkivfoto: Jan Knudsen

DMIs risikomelding omfattede hele landsdelen og gjaldt fra et stykke ud på natten og 10 timer frem. Det tidligere udsendte varsel er nu droppet igen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Natten til onsdag og den første halvdel af onsdagsdøgnet kan vejret i perioder vise sig fra dets både våde og larmende side. Sådan lød meldingen fra DMI tirsdag eftermiddag.

Men her til morgen kl. 7 er varslet, der gjaldt Lolland og Falster, ikke længere aktivt, hvilket vil sige, at forventningen om skybrud ikke længere er der.

Den første melding tirsdag eftermiddag lød ellers, at der i hele landet med undtagelse af Bornholm var en risiko for lokale skybrud, hagl og torden.

Lokalt i Lolland og Guldborgsund kommuner lød risikomeldingen - som er det laveste trin på DMI's varslingsskala - fra klokken 02.00 natten til onsdag og frem til klokken 12.00 onsdag.

Meldingen gælder fortsat i store dele af landet, især i Jylland er risikoen til stede. Imens kan vi her på Sydhavsøerne se frem til endnu en sommerdag med nogen eller en del sol ud på dagen.