Efter oversvømmelser: Minister indkalder borgmestre til møde

Miljøminister Magnus Heunicke (S) vil indkalde borgmestrene i landets berørte kommuner til et møde om oversvømmelses-situationen. Arkivfoto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix

Miljøminister Magnus Heunicke vil indkalde borgmestre og myndigheder i de kommuner, der er berørt af de aktuelle oversvømmelser, til et møde om situationen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Opdateret 11.41 med kommentar fra Lollands borgmester Holger Schou Rasmussen.

Opdateret 10.27 med kommentarer fra Guldborgsunds borgmester Simon Hansen.

De seneste dages voldsomme oversvømmelser, som ikke mindst har ramt Lolland-Falster, er nu blevet til en sag for miljøminister Magnus Heunicke (S).

Faktisk er det ministeren selv, som i går, fredag, tog sagen op. Han vil nu indkalde borgmestrene i de berørte kommuner samt relevante myndigheder til et møde om situationen, skriver han i et opslag på det sociale medie X.

- Vi må desværre indstille os på flere voldsomme vejrhændelser som disse i fremtiden, særligt med mere vand. Det understreger endnu engang vigtigheden af, at vi får sat tempo på kystbeskyttelsen og klimatilpasningen helt generelt. Og vi skal som samfund blive endnu bedre til at håndtere udfordringerne, skriver Magnus Heunicke blandt andet.

Mødet med borgmestrene og myndigherderne skal give ministeren et overblik over skaderne og de udfordringer, som oversvømmelserne har resulteret i rundt omkring.

- Vi har brug for input til det videre arbejde med at styrke indsatsen og forebyggelsen, når vi de kommende uger skal forhandle klimahandlingsplan 1 med partierne i Grøn Fond, skriver Magnus Heunicke.

- Nødt til at lave en langsigtet løsning

I Guldborgsund Kommune er borgmester Simon Hansen (S) helt klar til at mødes med miljøministeren og forventer også, at han er blandt de borgmestre, der bliver indkaldt.

- Sidste år fik vi rekordmeget regn, og vi har lige haft et døgn med rekordnedbør for et enkelt døgn, så det tyder jo på, at vi kommer til at se de her hændelser meget oftere fremover. Derfor er vi nødt til at få sat os ned og lave en langsigtet løsning - specielt i forhold til vand: Hvordan holder vi det ude, og hvordan kommer vi af med det, der kommer fra oven. Vi er nødt til at have nogle steder, hvor vi kan lede vandet hen, siger Simon Hansen.

Aktuelt nævner borgmesteren blandt andet problemer omkring nogle af de lavtliggende sommerhusområder, områderne ved Tingsted Å ved Nykøbing og med kloakkerne i Sakskøbing, så der er nok at tage fat på.

- Det handler jo rigtig meget om økonomi, hvis vi skal gøre noget. Hvordan kan man lave de her klimatilpasninger, og hvad skal kommunerne betale, og hvad vil staten betale. Det ville jo være lettest for os, hvis staten betalte det hele, men det tror jeg ikke på. Men vi har set, at der var nogle midler at gøre godt med i den første klimatilpasningsplan, så det håber vi også, at der er i den næste, siger Simon Hansen.

Lolland Kommunes borgmester Holger Schou Rasmussen (S) ser også frem til at komme til møde med miljøministeren.

- Det her gælder jo over hele Danmark, så det er vigtigt, at Magnus Heunicke tager fat i den dagsorden. Jeg vil have, at han lytter til, hvad der er sket på Lolland, og så synes jeg også, at forsikringsselskaberne bør deltage i mødet, så de kan være med til at diskutere, hvad man kan gøre fremadrettet.

- Vi er nødt til at afklare, hvad årsagerne til de her oversvømmelser er, finde ud af hvilke mulige løsninger, der kan være og så lave en national strategi, siger Holger Schou Rasmussen, der selv var en af de mange, der fik vand i kælderen derhjemme.

Ryde Å på Vestlolland er et af de lokale vandløb, der er gået over sine bredder og har været med til at oversvømme et større område. Foto: Marianne Knudsen