Fraråder AL udkørsel indtil klokken 8
Politiet fraråder al udkørsel på Lolland-Falster indtil tidligst klokken otte fredag morgen.
Politiet fraråder fortsat al udkørsel på Lolland-Falster.
- Og det fastholder vi indtil ihvertfald klokken otte fredag morgen, hvor vi mødes og tager bestik af situationen. Eftersom snerydningen i løbet af natten stort set er stoppet, så fastholder vi anbefalingen hele morgenen igennem, lyder det fra politiets vagtchef hos Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi, fredag morgen.
Dermed kan anbefalingen kun være, at du også i morgentimerne ikke bevæger dig ud i trafikken - især udenfor byerne.
De store gennemgående veje, klasse 1-veje, på Lolland-Falster bliver holdt farbare hele natten til fredag. Sådan lyder meldingen fra både driftsleder Kjeld Jensen, Lolland Kommune og driftsleder Poul-Henning Nielsen, Guldborgsund Kommune.
Og forudsat, at det ikke fyger og kun sner i begrænsede mængder anslår de nedenstående scanarie for trafikken på vejene fredag:
- Vi starter klokken 04.00 med at rydde klasse 2-vejene, men det kommer til at tage tid før de vil være fuldt farbare. De ser fornuftige ud fra Nykøbing og sydpå, men nord for Nykøbing og på Østlolland er det mere problematisk. Flere steder er der kun et spor farbart og dér skal vi virkelig have flyttet store mængder sne, før vi igen kan køre med sneskrabere, siger Poul-Henning Nielsen.
Han tør derfor ikke love at alle klasse 2-veje er fremkommelige til morgentrafikken går igang.
- Og klasse 3-veje og nedefter får vi først ryddet engang fredag og nogle måske først lørdag, siger han.
På Lolland er Kjeld Jensen en smule mere optimistisk.
- Klasse 2-vejene forventer jeg vil være ryddet og farbare omkring klokken 8. Vi starter klokken 04.00 med at rydde dem. På klasse 3-vejene er det mere problematisk, for dem har vi måttet forlade torsdag og der skal vi ud med rendegravere flere steder og fjerne op mod 1½ meter sne. Så dem vil vi først nå i bund med ud på eftermiddagen, siger han.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde