Fygning skaber fortsat problemer

Den kraftige fygning skaber fortsat problemer på vejene i Guldborgsund Kommune.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det fyger kraftigt over Lolland-Falster og det betyder vejene hele tiden lukker til.

- Vi kæmper en kamp for vare at holde klasse 1 og klasse 2-vejene åbne og farbare. Mange steder er der kun et spor farbart. Vi har været nede af nogle få klasse 3-veje, men det er meget få. Så længe det fyger kraftigt bliver vi nødt til at koncentrere kræfterne på klasse 1 og klasse 2-vejene, siger Poul-Henning Nielsen, driftsleder i Guldborgsund Kommune.

Derfor skal man ikke forvente, at få ryddet de mindre veje juleaftensdag. Blæsten og dermed snefygningen forventes først at aftage sidst på eftermiddagen.

- Klokken 16 stopper vi snerydningen på klasse 2-vejene, og starter op igen klokken 07 lørdag morgen. Men vi kører døgnet rundt på klasse 1-vejene, siger Poul-Henning Nielsen, der samtidig roser sit mandskab.

- Alle kæmper en brav kamp derude - også selvom folkene er mere end trætte, siger han.