Måske blev du vækket tidligere end normalt i din weekend her lørdag morgen, da bulder og brag var en del af morgenbilledet over store dele af Lolland og Falster.
En kraftig byge passerede nemlig forbi Sydhavsøerne ved 7-8-tiden, og med sig havde bygerne en god spand vand og kraftig hagl.
Det bekræfter Martin Lindberg, vagthavende meteorolog ved DMI over Folketidende.
- Flere kraftige byger passerede her til morgen, hvor der både var torden og hagl i. Den ramte Lolland i morgentimerne og det meste af Falster omkring kl. 8.30. Det er, som vi også har varslet for lørdagens vejr, at der lokalt kan komme disse kraftige byger.
- Det er svært at prognosticere, præcis hvor bygerne rammer, og om der er hagl i dem eller ej, men der kan godt ramme mere af den slags vejr i løbet af dagen, ligesom der dog også vil være opholdsvejr.
Annonce
Det ligner næsten et lille snelandskab. Foto: Presse-fotos.dkFoto: Presse-fotos.dk
Selvom der var godt med nedbør i bygerne til morgen, så var vandmængden ikke så voldsom, som vi så det tidligere på måneden over Lolland og Falster.
- Bygerne bevæger sig relativt hurtigt, så jeg tror, risikoen for skybrud er lav. I uvejret, der ramte tidligere på dagen, faldt der to millimeter på ti minutter, og det er ikke nok til, at mam kan karakterisere det som skybrud, fortæller den vagthavende.
Forventningen for dagen er dog, at der kan komme flere byger, så har du udendørs planer, er det nok meget godt at sørge for, at regntøj, paraply og gummistøvler ikke er for langt væk.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker