Der findes morgener, der er så grå, at man nærmest ikke opdager, at solen er stået op. Og så findes der morgener, hvor man kan være heldig at blive vidne til den smukkeste solopgang.
Onsdag morgen blev Gitte Andersen fra Nakskov vidne til det sidste, og heldigvis havde hun sit kamera med, da hun gik morgentur ved Hestehovedet.
Her tog hun ovenstående smukke billede af solopgangen over Vestlolland med Nakskov som silhuet, og på samme tur fik hun også taget nedenstående billede af den morgentåge, som vi også kan opleve her i efterårsmånederne.
For ifølge kalenderen er det efterår og har været det længe, men det er der ikke meget, der tyder på i disse dage, hvor sol og sommervarme præger landsdelen.
Såvel i dag onsdag som i morgen torsdag lover DMI en blanding af solskin og overskyet vejr på både Lolland og Falster med eftermiddagstemperaturer helt op til 23 grader.
Annonce
Men herefter er det også ved at være slut med de sommerlige temperaturer for denne gang, hvis man skal tro DMI's prognoser. I næste uge skal vi ikke forvente, at dagtemperaturerne kommer ret meget over 15 grader. Men det er måske også svært at forlange i oktober måned, selvom vi befinder os på Sydhavsøerne.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker