Sneen giver stadig problemer for busserne

Buschaufførerne på de lokale busruter kæmper en sej kamp.
Mange gange må busserne opgive at gennemføre de planlagte ruter og køre alternative veje.

I Nykøbing har bybusserne store problemer i de smalle gader Slotsgade, Langgade og Frisegade, fortæller trafikinspektør Torben Jensen fra trafikselskabet Movia. Det gælder især bybus-linje 701.
Busserne har næsten ikke betjent gaderne i den sidste uges tid.

- Der skal være plads til os alle sammen. Men der er meget lidt plads i de smalle gader. Under normale forhold kan busserne lige komme igennem, selvom der holder biler parkeret i den ene side af de ensrettede gader. Men når der ligger sne, så kniber det hurtigt.
- Der kan ikke ryddes sne helt ind til fortovskanten, for så ender sneen oppe på fortotvet. Når bilerne så parkerer ved siden af de snevolde der efterhånden er skabt, så er der ikke også plads til busserne i bredden, forklarer han.

I Guldborgsund Kommune siger driftschef Ole Jensen, at kommunens teknik- og miljøudvalg i morgen, tirsdag, på et møde skal diskutere muligheden for at få fjernet sne i gaderne i byerne i kommunen.

Buschaufførerne på de lokale busruter kæmper en sej kamp.

Offentliggjort Sidst opdateret