Store skader efter voldsomt regnvejr

Nogle af de værste oversvømmelser i flere århundreder har ramt de britiske øer, og situationen er stadig kritisk mange steder. Flere er omkommet, og de materielle ødelæggelser er omfattende.

I England var ingeniører og hjælpearbejdere søndag eftermiddag i gang med at tjekke flere hundrede broer for skader, da flere allerede er brudt sammen.

I Irlands næststørste by Cork må mange indbyggere ikke drikke vand fra hanerne, da flodvand er trængt ind i byens vandværker.

Både i England, Skotland og Irland var vandmasserne søndag eftermiddag ved at trække sig tilbage. Men meteorologer advarer om, at ny regn er på vej, og at situationen hurtigt kan forværres.

Mange hundrede hjælpearbejdere i de tre lande kæmper hårdt for at komme nødstedte til hjælp. Tusinder er evakueret fra deres hjem især i det nordvestlige England og i det sydlige Irland, og der er lange udsigter til, at de kan vende hjem på grund af ødelæggelserne.

De materielle skader er omfattende. Titusinder af boliger er ødelagt, og el- og vandforsyningen er stadig afbrudt trods stor indsats fra eksperter for at genetablere forsyningerne.

 Se video af bro, der styrter sammen:

/ritzau/Reuters

Foto: Byen Cockermouth blev hårst ramt af oaversvømmelser. Foto: Chris Clark AP

NU med video af bro, der styrter sammen. Situationen er stadig alvorlig mange steder på de britiske øer. Mange områder er oversvømmede, og flere hundrede broer tjekkes af frygt for sammenbrud.

Offentliggjort Sidst opdateret