Store vejrhændelser afgøres af Naturskaderådet
Det er Naturskaderådet, der vurderer, om der kan søges erstatning for skader som følge af voldsomt vejr.
DMI har varslet om "meget farlig vejr" med forhøjet vandstand flere steder i Danmark frem til lørdag.
I tilfælde af at det udvikler sig til en stormflod, er det Naturskaderådet, der tager stilling til, om skader på huse og ejendomme kan blive dækket.
Læs mere om, hvad Naturskaderådet er:
* Naturskaderådet hed før Stormrådet og er et uafhængigt råd, der afgør, om der har været stormflod, oversvømmelse fra vandløb og søer eller tørke.
* Normalt dækker forsikringer på huse og ejendomme ikke skader som følge af stigende vandstand.
* Men hvis Naturskaderådet når frem til, at der har været stormflod, kan man søge erstatning fra den offentlige stormflodsordning.
* Stormflod er oversvømmelse som følge af en ekstrem høj vandstand i havet. Betingelsen for at erklære stormflod er, at den statistisk sker sjældnere end hvert 20. år.
Kilder: naturskaderaadet.dk.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker