Udvalgsformand tilfreds med snerydningen

Den lille Vinterkrig har sendt kommunernes snerydningsmandskab på overarbejde i sjælden set grad. Det har kostet masser af overarbejdstimer, og budgetterne for den kommunale snerydning er for længst sprængt til atomer.

Alligevel mener mange borgere, at snerydningen er mangelfuld. Men det er formændene for de lokale kommuners teknik- og miljøudvalg ikke enige i.

- Alt ialt, så synes jeg, at vores folk og de mange indlejede entreprenører har ydet en kæmpe indsats mod snevejret.
- Jeg har selv både været sneet inde og ude flere gange, og det er jo problemstillingen, når det sner så meget. Det, der er problemet på lang sigt er, at nu kan vi ikke komme af med sneen mere, hverken i byerne eller på landet. Og det giver jo yderligere problemer og udgifer. Men selve indsatsen og snerydningen kan jeg i hvert fald ikke klage over.
- Men det kan alt sammen gøres bedre, og derfor vil vi gerne have input fra alle borgere, inden vi til april skal evaluere vinterberedskabet, siger formanden for klima-, miljø- og teknikudvalget i Lolland Kommune, Gert Mortensen (A).

Noget af det, der blandt andet er blevet kritiseret i henvendelserne til folketidende.dk, er snerydningen i Rødbyhavn og særligt omkring Kofoedsminde. Til det siger Gert Mortensen:

- Nu tager jeg sådan nogle kritikpunkter meget roligt. Det hjælper jo ikke meget, at vi rydder vejen til en stor arbejdsplads som Kofoedsminde, hvis man ikke kan komme til selve Rødbyhavn.
- Rødbyhavn kan man komme til ad motorvejen, som Vejdirektoratet har ansvaret for. Og der har heller  ikke på noget tidspunkt været lukket mod Rødbyhavn fra det lollandske vejvæsen. Om Kofoedsmindes private beredskab så skal ud og rydde, så man kan komme til og fra parkeringspladser og så videre, går vi ikke ind i. Det er ikke en kommunal opgave.

Læs også: Guldborgsund Kommune: - Snerydningsmandskabet har gjort det godt

Han tilføjer:
- Selvfølgelig kan en plan laves bedre, men det vil altid være på bekostning af noget andet. Men vi vil gerne kigge på alle henvendelser fra borgerne.

Nogle borgere har undret sig over, at de skal stilles ringere end andre i forhold til snerydningen, når de betaler skat til kommunen som alle andre, og det i øvrigt er kommunens veje, der skal ryddes.
- Den tankegang kan jeg godt følge. Men sådan er en solidarisk løsning med skat også. Selvfølgelig får vi ryddet de mindre veje også, men det foregår efter en prioritering, så kør efter forholdene og hjælp hinanden, så når man også igennem denne vinter, siger Gert Mortensen.

Han opfordrer borgerne til at affinde sig med tingenes tilstand og ikke forvente, at der bliver ryddet sne i det omfang, man måske håber. Ellers vil det betyde, at der er en række andre kommunale opgaver, som ikke bliver udført, fordi der ikke er penge til det.
- Det er jo et valg, om man vil bruge alle pengene på snerydning, eller om man vil bruge dem på andre ting også, forklarer Gert Mortensen.

Læs også: Guldborgsund Kommune: - Snerydningsmandskabet har gjort det godt
 

Foto: Gert Mortensen

Formanden for klima- teknik- og miljøudvalget i Lolland Kommune mener, at kommunen gør hvad den kan i kampen mod snemasserne.

Offentliggjort Sidst opdateret