Vind kan skabe store problemer for ø-færger

Foto: Femøfærgen til venstre sejler allerede efter reduceret isplan, og nu forudser færgefarten isproblemer for Fejøfærgen Christine. Foto: Mogens Warrer

Lolland Færgefart advarer om risiko for uregelmæssigheder på Fejø-ruten.

Offentliggjort Sidst opdateret

Femøfærgen sejler allerede efter en begrænset, særlig is-sejlplan, Askøfærgen kæmper med isen og nu advarer Lolland Færgefart også om risiko for uregelmæssig sejlads på Fejø.

Ved 21-tiden onsdag udsendte færgefarten meddelelse om, at den tiltagende is kan skabe problemer med at holde sejlplanen til Fejø. Og især vil kraftig blæst eller kuling med meget kort varsel kunne forværre besejlingen af Fejø. DMI lover tiltagende vind i de kommende dage, og nytårsnat tales om frisk vind til kuling, ved nogle kyster hård kuling.

Den hårde frost betyder, at isen vokser i tykkelse. Bryder den tykke is op kan den sætte færgerne under pres. I Bandholm er der nu fast is på cirka 30 centimeters tykkelse, som kræver isbryderassistance at forcere. På Nakskov Fjord er der 25 centimeter fast pakis, som havnens isbryder Nakskov Havn II indtil nu ikke har haft problemer med at holde en rende åben i. Skibe med ringe maskinkraft advares mod at sejle ind i området.