Fik mælk til nyfødt hos genbo

Eskilstrup Station mod nord. Foto: Poul Jørgensen

BILLEDSERIE: Under Vinterkrigen løb købmanden i Eskilstrup hurtigt tør for mælk.

Offentliggjort Sidst opdateret

ESKILSTRUP Da Vinterkrigen ramte Eskilstrup ved årsskiftet 1978/1979, var Poul Jørgensens datter knap nok fyldt et år.

- Vi skulle bruge mælk, men købmanden havde hurtigt lukket. På gården overfor havde de køer, så der gik vi over og fik mælk, mindes Poul Jørgensen, der har taget fotografierne her på siden.

Han mindes, at de store snemængder gav nogle fridage fra jobbet som maler.

- Vi var ude hos en bonde, som boede for enden af en markvej. Ved middagstid sagde han "Hvis I skal hjem, tror jeg nok, I skal køre nu, for jeg kan ikke holde vejen åben". Vi regnede med, at vi skulle tilbage dagen efter, så vi lod alting stå. Men der gik otte dage! fortæller han.

I stedet blev der tid til at gå ud at fotografere, og han husker, at sneen i Nørregade lå så tæt, at sneplovene ikke bare kunne skubbe den til side - i stedet måtte den køres væk på lastbiler.

- Og en aften hørte vi et mægtigt spektakel og røg hen til vinduet - det var en bulldozer på larvefødder, der kørte gennem gaden, beretter han.

Poul Jørgensen husker også, hvordan en nabo kom hjem ved totiden om natten og ikke orkede at rydde de 20-30 centimeter sne, der lå foran garagen - næste dag var den helt begravet, så han måtte sætte et skilt op: "Pas på! Her står en bil".

Klik/tryk på billedet herover for at se flere billeder.

Poul Jørgensen så et tog med en sneplov køre fast. Siden kom det fri igen, men da det havde mast sig forbi drivhusene i Eskilstrup, manglede der glas i flere af ruderne. Foto: Poul Jørgensen
Eskilstrup Station mod syd. Efter passagen gennem Eskilstrup kørte toget med sneploven i øvrigt af sporet i Nørre Alslev-skoven. Foto: Poul Jørgensen
Hovedgaden i Eskilstrup. Foto: Poul Jørgensen
Jernbanen ryddes. Foto: Poul Jørgensen
Nørregade i Eskilstrup - set mod nord. Foto: Poul Jørgensen
Svært arbejde. Foto: Poul Jørgensen
På et garagetag lå sneen mere end tre meter høj - ejerne gik op og fik det skubbet ned, da de var bange for, at garagen ellers ville styrte sammen.. Foto: Poul Jørgensen
Vinteren kan også være smuk. Foto: Poul Jørgensen
Nørregade mod nord. Foto: Poul Jørgensen
Indkørsel i Nørregade - der holder en bil ved huset. Foto: Poul Jørgensen
Jernbanen ryddes. Foto: Poul Jørgensen
Indkørsel i Nørregade. Foto: Poul Jørgensen
Jernbanen mod syd. Foto: Poul Jørgensen
Nørregade. Foto: Poul Jørgensen
Nørregade mod syd. Foto: Poul Jørgensen