Nilas Utermöhl spiller fodbold i Nakskov, bruger en uge af sin ferie som trænerleder på fodboldskolen og drømmer om at flytte tilbage, når han er færdig med sit lærerstudie. Foto: Bjørn Brylle Petersen
Når Nilas kører forbi byskiltet og ind i Nakskov: - Så ved man bare, det bliver en god dag
Den 24-årige studerende Nilas Utermöhl vender igen og igen hjem til Nakskovs fodboldskole og drømmer om at flytte tilbage til sin hjerteby.
Til daglig sidder han egentlig selv på skolebænken, når han læser til lærer i Vordingborg.
Men skole og Nakskov kan han bare ikke få nok af - heller ikke i sommerferien, hvor han er trænerleder på fodboldskolen i Nakskov.
⁃ Jeg vil gerne give noget tilbage til klubben, der har givet mig så meget, siger den 24-årige lollik.
Men en uge på grønsværen på Nakskov Stadion kan ikke gøre det.
Han drømmer om at flytte “hjem igen”, som han siger, når han er færdig på lærerstudiet.
Annonce
Nilas Utermöhl fra Horslunde er med til at afvikle fodboldskolen i Nakskov, hvor de er ti unge ledere og trænere, der skaber minder og rammerne for 70 børn på den vestlollandske grønsvær, mens verdens bedste fodboldspillere slår deres folder i Mexico, USA og Canada til verdensmesterskabet.
Ude godt, men hjemme bedst
Nilas Utermöhl er flyttet til Næstved for at bo tættere på skolebænken i Vordingborg, og der har han da også fundet balancen mellem "storby- og mindre-by-livet", og det har været en "god blanding af det hele", men der er nu ikke noget som at komme hjem.
- Det er her, jeg er vokset op. Det er livet. Nede på landet, det er godt. Jeg er ikke så meget til det der københavner-pjat, siger Nilas Utermöhl på syngende vestlollandsk.
Og når han har klappet bogen i for sidste gang, kommer man ikke til at se ham for bare fodboldstøvlesåler.
- Jeg tror bare, det vil være naturligt for mig at komme tilbage og give lidt tilbage der, hvor jeg selv er vokset op, siger han.
Vennerne, familien og fodbolden
Det er alle ting, der trækker Nilas Utermöhl til Nakskov.
- Det er dejligt at vende hjem efter en lang uge på skole, og så spille lidt fodbold og hygge med vennerne i weekenderne, siger han.
- Så glemmer man lidt af skolelivet og bare hygger sig hernede, lyder fra Nilas Utermöhl.
Annonce
Der sker noget i Nilas Utermöhl, når han passerer byskiltet og kører ind i Nakskov.
- Man bliver bare helt glad. Man ved bare, det bliver en god dag, når man er på vej herned til klubben, på vej hjem til mine forældre eller hjem til mine venner, siger han.
Han er klar i mælet om sine fremtidsplaner, og det er udelukkende når og ikke hvis han kommer tilbage.
- Jeg tænker, jeg bliver træner helt fast, når jeg kommer tilbage igen, siger han.
Fodboldskolen som fast samlingspunkt
Nilas Utermöhl vender tilbage år efter år for at træne børn og unge på fodboldskolen i Nakskov, hvor det er femte år i streg, han blæser i fløjten og stiller kegler op.
- Det er bare hyggeligt at være sammen med en masse gode venner, og en del af de børn, som er på fodboldskolen, der er nogle af de børn, jeg ser i dagligdagen, når jeg er ovre i klubben. Når jeg selv skal træne, så møder jeg dem på vej ind, fortæller han.
- Jeg har trænet en del af dem, som er på fodboldskolen, så det er bare altid hyggeligt at komme tilbage og møde nogle af dem, man ser i løbet af et år, siger Nilas Utermöhl.
Han går rundt på Nakskov Stadion, reflekterer over børnene og er imponeret over dem.
- Normalt er de i én klasse og samme årgang, siger han.
Annonce
- Her på fodboldskolen er de fra forskellige skoler og forskellige årgange. Det giver noget helt andet rent socialt i forhold til en klasse. Det, at de kommer fra forskellige skoler og ikke er i faste, trygge rammer, men de alligevel tør at udfordre sig selv med at lære noget nyt, synes jeg, er fascinerende, siger Nilas Utermöhl.
- Det, at man kan forbindes og have et fællesskab rundt om fodbold, synes jeg giver noget helt vildt, siger han forbløffet.
Nilas Utermöhl vender år efter år tilbage og bruger en uge af sin sommerferie med sine venner som ledere og trænere på fodboldskolen i Nakskov. Foto: Bjørn Brylle Petersen
Drømmer om efterskolelivet
Nilas Utermöhl har to år tilbage af sit lærerstudie, og han tror gerne, han vil slå sine folder på en efterskole.
- Jeg har ikke selv gået på efterskole, men alle dem, jeg har snakket om det med, siger, det er fedt, fortæller han.
- Så det tror jeg gerne, jeg vil prøve, inden jeg tager på en privatskole eller folkeskole, slutter Nilas Utermöhl.
- Det er her, jeg er vokset op. Det er livet. Jeg er ikke så meget til det der københavner-pjat
Seneste artikler
Søger langs kysten efter 28-årig lollik: - Jeg oplever en stor tilslutning
Annonce: Lokale mænd i nye rutiner inden arbejdsdagen
Det lokale Team Rynkeby på vej mod Paris: Nu venter bakken, Pogacar har vundet på
Lolland får millioner for vindmøller og solceller
Gitte ser Sydhavsøerne gennem sit kamera
Mest læste artikler
Birthe slog sig voldsomt - og hun er ikke alene: Nu reagerer Biltema
Blodet fossede ud efter fald ved Biltema: Så dukkede 'Pernille fra Væggerløse' op
Rækkehus i Stubbekøbing i brand
Fra drøm til virkelighed: Vejerboden åbner
Snart åbner lagersalg på Falster