Relateret indhold
Togafgange aflyst
To afgange på Lokalbanen er aflyst som følge af en "sikkerhedsmæssig hændelse", skriver Lokaltog, der driver banen.
Der er tale om afgangen klokken 12.38 fra Nakskov mod Nykøbing og en afgang 13.06 i modsatte retning.
Folketidende har rakt ud til Movia for en kommentar.
Signalfejlen er rettet
DSB oplyser nu, med Banedanmark som kilde, at signalfejlen er rettet. Dermed burde togene mellem Nykøbing og Sjælland inden længe køre normalt igen.
Færre tog mellem Nykøbing og Næstved mandag morgen
Der kører færre tog end normalt mellem Nykøbing og Næstved - og omvendt - mandag morgen. Det oplyser DSB på deres hjemmeside. Det skyldes en signalfejl, som Banedanmark arbejder på at få rettet.
Problemet ventes tidligst løst klokken 10. Fra Næstved og længere nordpå er der også problemer. Det kan du læse mere om på DSB's hjemmeside - KLIK HER.
Farbart igen
Der er ryddet op efter uheldet på Sydmotorvejen, så begge spor igen er farbare.
Spor spærret efter uheld
På Sydmotorvejen er der sket et uheld i vestgående retning mellem 47 Våbensted og Reersø. Et køretøj er havareret, og et spor et spærret.
Ifølge Vejdirektoratet er vejhjælp og redning fremme, ligesom også et oprydningsarbejde pågår.
Brandvæsnet har frigjort mand, der lå under traktor
Indsatsleder Andreas Nielsen ved Lolland-Falster Brandvæsen oplyser til Folketidende, at man fik en melding om en fastklemt.
- Der har været en mand, som er blevet påkørt af en af traktor og lå under den, som vi måtte frigøre. Vi fik ham overdraget ham til ambulancefolkene, og han er fløjet med helikopter til Rigshospitalet.
- Han var ved bevidsthed både under frigørelsen, og da han fløj afsted med helikopter.
- Det tog lidt tid at frigøre ham på grund af noget hæk-bevoksning, forklarer han.
Han kan ikke sige noget om årsagen til ulykken og henviser til politiet for flere oplysninger.
Ifølge flightradar.com er helikopteren landet på Rigshospitalet klokken 22.17.
Angiveligt en ulykke med en traktor
Facebooksiden 112-melding.dk skriver, at man har fået oplyst af vagthavende hos Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi, at der er tale om en ulykke med en traktor.
Folketidende forsøger at få oplysningen bekræftet.
Lægehelikopter lettet fra Lolland
Ifølge tjenesten flightradar.com befinder en lægehelikopter sig netop nu over den nordlige del af Falster i retning mod København. Den er lettet fra Fuglse klokken 21.44.
Ved du noget om ulykken, så skriv til redaktion@folketidende.dk
Både politi, ambulance og helikopter er til stede
Ifølge Folketidendes reporter er ulykkesstedet Bøsserupvej ved Fuglse. Der skulle være sendt både politi, ambulancer, brandvæsen og helikopter til stedet.
Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politis pressevagt svarer ikke på opkald i øjeblikket på grund af travlhed, lyder det i en sms.Trafikulykke ved Holeby
Tirsdag aften er Lolland-Falsters Brandvæsen rykket ud til en ulykke i området omkring Holeby. Der er melding om fastklemte. Det fremgår af tjenesten Odin.
Folketidende forsøger at indhente flere oplysninger.
Køen er væk
Et blik på trafikinfo.dk viser, at køen ind mod Maribo nu er opløst og trafikken glider normalt.
Uheld skaber kø ind mod Maribo
Der er på nuværende tidspunkt kø ind mod Maribo fra østsiden. Det skyldes, hvad der ligner et mindre færdselsuheld, oplyser Folketidendes reporter på stedet. Han er på vej til Maribo i forbindelse med Sydhavsstafetten, hvor løberne sendes afsted klokken 17.30.
Først lovede de 33 grader: Nu kommer DMI med ny melding
DMI har ændret i prognoserne for det sommervejr, de havde stillet i udsigt. Læs mere her.
De her tog er aflyst
Efter meldingen fra DBS viser et opslag på Rejseplanen, at følgende tog er aflyst:
14.38 Nykøbing F-København H
15.08 København H-Nykøbing F
17.38 Næstved-Nykøbing F
Lige nu: Ændring i togtrafikken
DSB har opdateret deres trafikmelding med følgende oplysninger:
Togene der normalt kører på Lille Syd fra København H mod Næstved i minuttal '47 og fra Næstved mod København H i minuttal '06 er aflyst mellem København H og Køge Nord. Du kan i stedet benytte S-tog mellem København H og Køge
Togene der normalt kører mellem Nykøbing og København H, kører ikke - frem til ca. kl 17. Du kan i stedet benytte de øvrige tog.
Desuden er Kalundborg-togene også berørt. De kører kun mellem Kalundborg og Roskilde, du kan benytte de øvrige tog til/fra København H/Østerport
Sådan bliver vejret
Mandag byder på skyet vejr med enkelte byger. I løbet af eftermiddagen klarer det langsomt op med tørt og solrigt vejr.
Temperaturerne vil ligge mellem 15 og 19 grader.
Der kommer let til frisk vind omkring nordvest og stedvis hård vind ved kysterne. Vinden aftager en smule sidst på dagen.
Det fremgår af DMI's prognose.
Frem med regntøjet: Varsel om skybrud
TV2 Vejret varsler, at torsdagens kraftige byger kan give lokale skybrud i dele af landet, herunder Lolland-Falster.
Varslet gælder i perioden klokken 05 til 18.
Et skybrud er defineret ved mindst 15 millimeter nedbør på en halv time. Så store mængder nedbør kan udløse lokale oversvømmelser.
Byger og torden over Lolland-Falster
Vejret over Sydhavsøerne bliver en blandet landhandel og byder på både sol, byger og torden.
Især i eftermiddag kommer der byger, lokalt med torden. Temperaturer op mellem 15 og 18 grader og en del vind.
I aften og i nat igen enkelte byger, som efterhånden tager til og kan være kraftige og med torden. Temperaturer ned mellem 8 og 13 grader.
Spor igen farbart
Advarslen om spærret spor på E47 er nu ophævet og vejen er igen farbar.