Sport

Annette Skaaning, der kommer fra Nysted, kører Team Rynkeby for femte gang. Privatfoto

Annette cykler for syge børn

Annette Skaaning er en de Rynkeby-ryttere, der lige nu er på vej til Paris. For hende er det en fantastisk oplevelse at cykle med.

Offentliggjort Sidst opdateret

”Jeg er så glad for min cykel”, synger de 33 ryttere, mens de tilbagelægger hundredvis og atter hundredvis af kilometer, og flyver forbi et utal af marker, træer og blomster på deres vej mod Paris.

Annette Skaaning cykler med i gruppen. Alle er de iført den genkendelige gule cykeldragt. Ikke fordi de alle sammen fører Tour de France, men fordi de kører Team Rynkeby.

Det internationale velgørenhedscykelløb, der samler ind til børn med kritiske sygdomme.

Fra Nysted til Høje Taastrup

Da Folketidende fanger Annette Skaaning over telefonen, har hun trådt sig gennem dagens distance på 172 kilometer og er nået til Maastricht. I år cykler hun med Team Rynkeby Fjordlandet, der består af ryttere fra blandt andet Holbæk, Lejre, Roskilde og Høje Taastrup, hvor hun selv bor. 

Det har hun dog ikke altid gjort.

Oprindeligt kommer hun fra Nysted og har stadig både familie og venner på Lolland, som hun ofte besøger.

På Team Rynkeby Fjordlandet er de i alt 33 ryttere. Privatfoto

"Fantastisk oplevelse"

Det er femte gang, Annette Skaaning kører Team Rynkeby. Hvorfor hun igen og igen finder vej til cyklen, er ”soleklart”:

- Det er en helt fantastisk, unik oplevelse, og man får et godt kammeratskab, samtidig med man dyrker god og sund motion. Og selvfølgelig ikke at forglemme indsamlingen til børnene, siger hun.

Og du bliver ikke blot kastet ud på den lange Paris-tur. Der er et helt fast træningsskema, når man kommer på Team Rynkeby-holdet, fortæller Annette Skaaning.

Vinteren går med spinning, inden rytterne kommer i sollys til marts. Og så er det ellers to gange om ugen, de mødes. En kortere tur om tirsdagen, en længere i weekenden. Alt sammen, så de er klar til den 1360 kilometers lange rejse mod lysets by.

De 33 ryttere fra Team Rynkeby Fjordlandet er dog ikke helt alene på vejene. Med sig har de ti servicefolk, en mekanikerbil og en lastbil med mad og fornødenheder.

Der er brug for at fylde depoterne godt op, når man cykler så langt. Privatfoto

De mange millioner

Når de lørdag kommer til Paris, skal de mødes i Velodromen, den kendte arena til banecykling, hvor endagsklassikeren Paris-Roubaix afsluttes.

Efter fejringsrunden er afsluttet og boblerne drukket, går turen i samlet flok til Eiffeltårnet. En flok, der alle har cyklet for at hjælpe kræft- og lungesyge børn. 

Og der bliver samlet mange millioner ind, fortæller Annette Skaaning. 

Sidste år deltog cirka 900 ryttere, og alene de danske hold samlede 25 millioner ind. Hvis man også inkluderer Rynkeby-ryttere fra andre lande, kommer det tal op på 65 millioner. 

Og Annette Skaaning er stolt over at være en lille møtrik i det store Rynkeby-hjul. 

– Jeg kan se, at der er en helt enorm udvikling inden for behandling af lunge- og cancersyge børn. Man har velbehandlede børn i dag, der for en del år siden ikke kunne kureres. Det kan de i dag. De kan vokse op og få sig et rigtig godt liv, siger Annette Skaaning, der opfordrer lokale til at tage kontakt til Team Rynkeby Storstrøm, hvis de vil cykle med næste år.