Sport

Henrik Larsen fra Nykøbing F. Karate Center har opnået noget helt enestående indenfor dansk karate. Privatfoto

Lokal karate-instruktør i stor bedrift: Unikt i Danmark 

Instruktør fra Nykøbing er blevet udnævnt til graduering, som de færreste opnår. Hans karriere begyndte med en anholdelse.

Offentliggjort

Der er drysset lidt stjernestøv ned over Nykøbing F. Karate Center. 

Centrets instruktør, eller sensei, Henrik Larsen er nemlig blevet tildelt gradueringen 9. dan.

Det skete forleden i forbindelse med europæiske gasshuku (træningssamling, red.) i Wageningen i Holland, oplyses det i en pressemeddelelse.

Henrik Larsen er så vidt vides den første dansker nogensinde, der opnår gradueringen 9. dan indenfor karate.

- Tidligere ville man aldrig give en sådan grad til en ikke-japaner. 

- Men med flere og flere mennesker, der har brugt det meste af deres liv på at træne karate, har der aldrig tidligere været så meget viden om karate, som der er i dag.

- Jeg er derfor meget taknemmelig for at være blandt de instruktører, der er med til at løfte karate ind i en ny æra, siger han.

Henrik Larsen er en særdeles erfaren herre indenfor karatesporten. Han har dyrket karate i mere end 50 år og er i dag en af Danmarks få professionelle karateinstruktører. 

Karrieren begyndte med en anholdelse

I løbet af den tid er det blevet til mere end 20.000 undervisningstimer i over 30 forskellige lande. Det hele begyndte på en temmelig atypisk måde, kan man vist godt sige.

- At jeg begyndte at undervise i karate, skyldes lidt af en tilfældighed. Min daværende instruktør blev anholdt af politiet midt under en træningstime og ført væk i håndjern.

- Folk var selvfølgelig lidt rystede, men ikke mere, end at de kort efter vendte sig mod mig og spurgte, om jeg ikke kunne fortsætte undervisningen.

- Det var første gang, jeg nogensinde underviste i karate, fortæller Henrik Larsen.

Han håber, at hans helt særlige graduering kan inspirere andre til at engagere sig i og fastholde deres engagement i karatesporten.

- Hvis der er én ting, jeg har lært gennem alle disse år, så er det, at man ikke behøver at gøre alting perfekt. Man skal bare blive ved med at  prøve at gøre sit bedste.

- For at gøre lidt er bedre end at gøre ingenting, lyder det fra Henrik Larsen.