Lolland

Mikkel Wesselhoff, administrerende direktør i Business Lolland-Falster havde forventet, at der ville være flere aftagere af gasledningen på Lolland-Falster.

Direktør om gasledning: - Jeg vil tro, at vi har fået en håndfuld seriøse henvendelser

Mikkel Wesselhoff, direktør i Business Lolland-Falster, tror på, at flere virksomheder vil koble sig på gasledningen som aftagere.

Offentliggjort

”Det er en god dag for erhvervslivet på Lolland-Falster, og en god dag for Lolland-Falster som helhed."

Begejstringen fra direktør i Business Lolland-Falster, Mikkel Wesselhoff, var ikke at tage fejl af, da der i 2024 skulle tændes for den nye gasledning, som siden har forsynet Nordic Sugars sukkerfabrikker i Nakskov og Nykøbing.

Men selvom sukkerfabrikkernes overlevelse var en stor del af årsagen til, at gasrøret skulle etableres, var der også ambitioner om, at flere aftagere skulle kobles på.

Inden indvielsen viste flere virksomheder da også interesse og indgik aftaler, men de trak sig senere, fordi tilslutningsprisen steg markant.

Derfor er det nu, snart to år efter, kun sukkerfabrikkerne, der er aftagere af gasrøret. Og med den kommende lukning af fabrikken i Nakskov bliver de to aftagere til én.

Skal udnyttes

Alligevel er direktøren for Business Lolland-Falster stadig optimistisk.

- Man kan altid diskutere, om det er en optimal situation, og jeg kan godt forstå den undren, der kan være, men nu er faktum, at gasledningen er etableret. Derfor skal den selvfølgelig også udnyttes, siger Mikkel Wesselhoff.

Synes du, den bliver udnyttet tilstrækkeligt i forhold til, at den blev indviet i efteråret 2024? 

- Jamen det er jo sådan, at når man taler om de her store infrastrukturprojekter, så vil man altid på den korte bane synes, at tingene går lidt for langsomt. På den lange bane er jeg dog overbevist om, at det stadig kan give rigtig god mening, siger han og fortsætter:

- Vi får forespørgsler fra virksomheder, som er interesserede i at kigge på de muligheder, som det kan give dem.

En håndfuld seriøse henvendelser

Kan du sætte flere ord på den interesse, I har oplevet? Hvor mange virksomheder har henvendt sig?

- Det ville nok være at stramme den lidt at blive helt præcis inden for det, men jeg vil tro, at vi nok har en håndfuld seriøse henvendelser, svarer Mikkel Wesselhoff.

Havde du forventet, at flere virksomheder ville være koblet på nu? 

- Jeg havde nok forventet, at der ville være flere, der ville være kommet på, men det har jo vist sig, at prissætningen for nogle af virksomhederne har været for høj. Det er noget, jeg håber på, at man vil tage op, så længe vi er så langt bagud med udbygningen af energinettet, svarer direktøren.