For godt to år siden kom Broen Lolland ud i et voldsomt stormvejr, der truede den lollandske afdeling af organisationen på livet. En nyvalgt formand nåede kun få måneder på posten før hun blev meldt til politiet og sigtet for underslæb. Hendes mand, der var næstformand, blev efterfølgende også ekskluderet fra foreningen.
Siden har Broen Lolland dog rejst sig af asken som fugl Fønix. Donationer fra både fonde og private har været med til atter at fylde sparegrisen og dermed give lokalafdelingen mulighed for at hjælpe socialt udsatte børn og unge. Blandt andet ønskede tidligere borgmester Holger Schou Rasmussen (S), at folk donerede penge til broen i stedet for at give ham gave, da han sidste år fyldte 60 år.
Vi oplever, at forældrene gerne vil betale al det daglige selv, men har brug for hjælp til aktiviteter som spejderlejr, fodboldskole og lignende.
Susanne Rasmussen
Torsdag modtog "Broen Lolland" atter en stor donation, da Poul Erik Bech Fonden gav 100.000 kroner til arbejdet i Lolland kommune. Det er langt fra første gang, at fonden har været gavmild over for lokalafdelingens arbejde på Lolland.
- Det særlige ved Broen Lolland er, at hjælpen lander meget konkret hos familierne. Det kan være den udgift, der ellers ville have gjort det umuligt for et barn at fortsætte sin aktivitet. På den måde bliver donationen omsat til noget helt håndgribeligt, vi gerne vil støtte, siger ejendomsmægler Anne Sofie Fausing fra boligforretningen i Maribo.
EDC Poul Erik Bech Fonden
Fonden er en almennyttig fond, som blev stiftet i 2015 i
forbindelse med generationsskiftet i ejendomsmæglervirksomheden EDC Poul Erik
Bech.
Gennem overskuddet fra ejendomsmæglervirksomheden støtter fonden
frivillige foreninger, der gør en forskel for udsatte børn.
Broen Danmark hjalp i 2024 flere end 7.500 børn og unge. Siden 2018 har EDC doneret minimum en million kroner årligt til Broen Danmark.
Kilde: EDC
Styrker hele fællesskabet
Annonce
Klaus Andersen fra Poul Erik Bech Erhverv ser stor synergi i at give støtten til en organisation som Broen, der gennem lokalafdelinger har fingeren på pulsen lokalt.
- På Lolland-Falster ved vi, hvor meget lokale foreninger og frivillige kræfter betyder for sammenhængskraften. Når Broen Lolland hjælper børn ind i fritidslivet, styrker det ikke kun det enkelte barn, men også de lokale fællesskaber, som binder området sammen.
Donationen vækker naturligvis glæde hos kasserer Susanne Rasmussen fra Broen Lolland, for der er masser af unge, som har behov for hjælp.
Flove over at søge
De senere år har lokalafdelingen dog oplevet et vigende antal ansøgninger om støtte. Kassereren mener dog ikke, at det skyldes en pludselig opblomstring i lollikkernes økonomi.
- Det skyldes nok nærmere, at der er en masse, der ikke tør eller føler sig flove over at søge hjælp. Men det skal man ikke være, siger hun.
Da presset var størst, var Broen Lolland ude at hjælpe over 500 børn med støtte, men sidste år blev det blot til 286.
Nu vil man blandt andet lægge flyers ud, når foreningen "Mindre spild i Nakskov" deler mad ud, da målgruppen formodes at være nogenlunde den samme. Susanne Rasmussen fortæller dog samtidig, at de lollandske klubber er blevet bedre til at kontakte Broen, når de kan se, at der er medlemmer, som kan have brug for en håndsrækning.
Fokus på større aktiviteter
Hvor det tidligere var kontingenter og udstyr til sport, som var blandt det, der blev ønsket økonomisk hjælp til, er det nu de større aktiviteter.
Annonce
- Vi oplever, at forældrene gerne vil betale al det daglige selv, men har brug for hjælp til aktiviteter som spejderlejr, fodboldskole og lignende. Altså der hvor det er et stort enkeltbeløb, som de skal betale, forklarer kassereren.
Her er Broen Lolland også klar til at støtte. For det at være sammen med andre børn og unge til de store sociale aktiviteter er også vigtigt.
Alle skal være lige
Behovet er vidt forskelligt hos familierne, og Susanne Rasmussen håber, at flere igen vil søge hjælp hos Broen Lolland.
- Hver enkelt ansøgning behandles individuelt, og nogle har brug for hjælp til en enkelt ting, mens andre eksempelvis skal have hjælp til et kontingent.
Det vigtigste er, at alle børn og unge kan deltage i idræts- og fritidslivet på lige fod med deres kammerater.
Seneste artikler
NFH storsejrede trods skadesdrama
Slidt og gammel arena skal have en overhaling
Jagter unge troldmænd til helt særlig forestilling
Butikstyv med speciel taske dømt
Kommunen kræver bedre spildevandsrensning: Nu nægter borgere at rette ind
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned