Den danske art brun langøret flagermus kan ifølge Danmarks Naturfredningsforening være i fare, hvis man gennemfører resort-planerne. Foto: Mønsted KalkgruberBrian Rasmussen
Kommune vil sælge jord til resort i område fyldt med fredede arter
Guldborgsund Kommune er i gang med at opkøbe landbrugsjord ved Marielyst med henblik på et muligt ferieresort. Men området rummer både fredede flagermus og vilde orkidéer, og det forpligter kommunen til at tage omfattende naturhensyn, understreger Danmarks Naturfredningsforening i Guldborgsund.
Guldborgsund Kommune opkøber landbrugsjord ved Marielyst til et muligt ferieresort, men området er hjemsted for fredede flagermus og vilde orkidéer, hvilket kræver omfattende naturhensyn.
Danmarks Naturfredningsforening i Guldborgsund understreger, at kommunen har ansvaret for at beskytte de fredede arter og sikre, at planlægningen tager højde for naturværdierne.
Om der er en halv milliard eller en milliard i ryggen, ændrer ikke på reglerne. Fredede arter er fredede.
Michael Zub
(Opdateret den 28.1 med foto af den danske art brun
langøret flagermus, i stedet for foto af Flyvende
Hun – som lever i tropiske egne. red.)
En kommunal rapport fra 2022, "Kortlægning af flagermus i Guldborgsund Kommune", viser, at netop det område, som kommunen opkøber jord i, hører til blandt de mest aktive flagermusområder i hele undersøgelsen.
På den konkrete placering blev der på én nat registreret 1.587 flagermuslyde, hvilket ifølge rapporten er et klart udtryk for, at flagermusene bruger området intensivt. Samtidig er der registreret flere forskellige flagermusarter, herunder både almindelige og særligt beskyttede arter.
Alle danske flagermusarter er totalfredede og beskyttet af EU’s habitatdirektiv.
Annonce
Derudover er der ifølge Folketidendes oplysninger også registreret forekomst af vilde orkidéer i det samme område, som kommunen nu opkøber jord i. Vilde orkidéer er ligeledes totalfredede.
Kommunens ansvar
Michael Zub, formand for Danmarks Naturfredningsforening i Guldborgsund, understreger, at ansvaret for at tage højde for disse naturværdier entydigt ligger hos kommunen.
- Det er kommunens ansvar at sørge for, at fredede arter bliver beskyttet. Man må ikke bare fælde træer eller ødelægge levesteder, hvis der er flagermus eller fredede planter. Det gælder både dyr og planter, siger Michael Zub.
Han peger på, at hensynet til fredede arter skal indgå i både planlægning, lokalplaner og miljøvurderinger, hvis et større projekt som et ferieresort skal realiseres.
- Kommunen har folk, der ved, hvordan man læser de her rapporter, og hvordan man skal tage hensyn. Det er ikke noget, man kan se bort fra, siger han.
Kommunens jordopkøb ligger ifølge Folketidendes oplysninger vest for Bøtø Ringvej mellem Marielyst Golfklub og Marielyst Strandpark. Området er fyldt med fredede flagermusarter og fredede vilde orkidéer. Arkivfoto
Byggeri er muligt - men ikke uden hensyn
Ifølge Michael Zub er det ikke nødvendigvis ensbetydende med et stop for byggeri, blot fordi der findes fredede arter i området. Men det stiller klare krav til planlægningen.
- Man må godt bygge i områder med fredede arter, men man skal følge reglerne. Det handler om at planlægge sig ud af det og tage de nødvendige hensyn. Man kan ikke bare rulle bulldozere ind og rydde det hele, siger han.
Han understreger, at naturhensyn ikke er noget, der kan fraviges, bare fordi der er tale om et stort projekt med mange penge involveret.
Annonce
- Om der er en halv milliard eller en milliard i ryggen, ændrer ikke på reglerne. Fredede arter er fredede, siger Michael Zub.
Danmarks Naturfredningsforening følger sagen
Danmarks Naturfredningsforening i Guldborgsund har endnu ikke taget stilling til et konkret projekt, da der ikke foreligger detaljerede planer.
- Vi maler ikke fanden på væggen på forhånd. Udgangspunktet er, at tingene bliver gjort ordentligt, og at man følger reglerne. Men hvis der ikke bliver taget de nødvendige hensyn, så er det klart, at det er noget, vi vil forholde os til, siger Michael Zub.
Han tilføjer, at Danmarks Naturfredningsforening i Guldborgsund vil følge sagen, hvis planerne om et resort bliver mere konkrete.
Guldborgsund Kommune har tidligere oplyst til Folketidende, at kommunen først vil udtale sig om planerne i det nye år, når ”alt er faldet på plads”.
Sagen kort:
Guldborgsund Kommune er i gang med at opkøbe store jordarealer ved Marielyst med henblik på et muligt ferieresort. Kommunen har allerede indgået en købsaftale på godt 24 hektar og arbejder ifølge Folketidendes oplysninger på at samle op mod 90 hektar jord i området.
Jorden er i dag landbrugsjord i landzone og købes til en pris, der ligger markant over gennemsnittet for tilsvarende jord i Region Sjælland. Kommunen ønsker ikke at oplyse, hvad arealerne konkret skal bruges til, men har alene meddelt, at “der er nyt engang i det nye år”.
Ifølge Folketidendes oplysninger er det den internationale ferieparkoperatør Center Parcs, der indgår i kommunens overvejelser. Center Parcs er en europæisk koncern med rødder i Holland, som driver store ferieparker i blandt andet Holland, Frankrig, Belgien, Tyskland og Danmark. I sommeren 2025 åbnede Center Parcs sit første danske resort, Nordborg Resort på Als.