Lolland
Sukkerfabrikken i Nakskov lukker. Foto: Anna C. Møhl
Nakskov Sukkerfabrik lukker
En af byens store arbejdspladser - en lokal institution gennem mange, mange år - lukker.
Nakskov Sukkerfabrik lukker.
Alle ansatte har netop fået besked for kort tid siden.
Nordzucker, der ejer fabrikken skriver følgende i en pressemeddelelse:
"På grund af en vedvarende strukturel overkapacitet i den europæiske sukkerindustri afspejler den planlagte lukning af sukkerproduktionen i Nakskov Nordzuckers proaktive indsats for at sikre virksomhedens langsigtede konkurrenceevne og skabe et mere effektivt produktionsnetværk."
Som følge af den planlagte lukning af sukkerproduktionen i Nakskov forventes op til 150 arbejdspladser at blive berørt, når kampagnen 2026 afsluttes i januar 2027, hedder det i pressemeddelelsen.
Sukkerfabrikken i Nykøbing består, lyder det videre.
Fortsætter som pakkeri
Nordzucker skriver videre, at man vil videreføre fabrikken som pakkeri og distributionscenter for sukker.
Lukningen af sukkerproduktionen i Nakskov lander ovenpå flere lukninger af koncernens fabrikker. Tidligere i år meldte virksomheden ud, at man lukker en fabrik i Slovakiet. Derudover lukkes for raffineringen af råsukker på en fabrik i Finland.
Besparelserne i andre europæiske lande var ikke tilstrækkelige, og Nakskov-fabrikken er derfor nu ramt, fordi det er "den fabrik, der i største omfang kan bidrage til" at opfylde mål om at styrke koncernens konkurrenceevne, lyder det.
Konsekvenser lokalt
Administrerende direktør i Nordic Sugar i Danmark siger ifølge pressemeddelelsen, at hans fokus "er nu at støtte de medarbejdere i Nakskov, der bliver berørt af beslutningen.
Trods lukningen af sukkerproduktionen i Nakskov mener virksomheden ikke, at engagementet i Danmark mindskes på længere sigt. Fremover vil produktionen af sukker i Danmark fokuseres på fabrikken i Nykøbing, "hvilket vil sikre bedre udnyttelse af kapaciteten på denne fabrik", skriver virksomheden i pressemeddelelsen.
Seneste artikler
Formand: Det kom sgu som lidt af et chok
Fanformand ked af stjernes farvel
Farvel topscorer: Stjerne forlader klubben
Ekstraordinært Venstre-møde: Det mener de lokale medlemmer
Venstre indkalder til ekstraordinært hovedbestyrelsesmøde
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland