NFH bliver repræsenteret med to spillere, når det danske kvindelandshold i håndbold i aften, torsdag, møder Sverige i Arena Næstved til den næstsidste træningskamp, inden VM-slutrunden begynder om godt en uge i Holland og Tyskland.
NFH havde i forvejen fået udtaget stregspilleren Nanna Hinnerfeldt til VM-turneringen, men til aftenens landskamp i Næstved får hun selskab af klubkammeraten Clara Bang.
Clara Bang er en del af landsholdets bruttotrup og udtaget som såkaldt træningsspiller i forbindelse med forberedelserne frem mod VM, men er ikke en del af selve VM-truppen. Men i aften er hun altså udtaget til at være blandt de 16, der skal forsøge at slå Sverige.
Clara Bang var også udtaget i forbindelse med landskampene mod Tjekkiet og Tyrkiet i henholdsvis Nykøbing og Tyrkiet i sidste måned, men blev skadet og måtte desværre forlade landsholdslejren igen.
Annonce
Nu får højrebacken, der i NFH har fået kælenavnet "bang-bang", så chancen igen, oplyser NFH på Facebook. Og det glæder hun sig til.
- Jeg er selvfølgelig rigtig glad og stolt over at få lov at være med. Det er altid stort at få chancen i en landskamp, og jeg glæder mig bare til at være en del af det i aften.
Tror du, at det kan forbedre dine muligheder for måske alligevel at komme med til VM?
- Jeg tror ikke, at lige præcis den her kamp bliver afgørende. Helle (Thomsen, landstræner, red.) har allerede et indtryk af, hvordan jeg spiller – både fra træningerne med landsholdet og hjemme i klubben. Men selvfølgelig håber man altid på, at man kan komme ind og vise sig godt frem, siger Clara Bang.
Danmark-Sverige begynder klokken 20 og kan ses på TV2 Sport.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker