NFH står overfor en udfordrende kamp mod sidste års European League-vinder, Thüringer HC, på hjemmebane i Nykøbing.
Cheftræner Niels Agesen fokuserer på at neutralisere topscoreren Johanna Reichert.
Det er et helt særligt håndboldhold, som NFH søndag aften tager imod på hjemmebane i European League.
Det er ingen andre end sidste års vinder af turneringen, Thüringer HC, der kommer til Nykøbing i håbet om at slå hjemmeholdet og rykke ét skridt nærmere en gentagelse af sidste års succes.
God modstander
Samme ambitioner har NFH. Holdet endte på en andenplads i gruppespillets gruppe B – og netop derfor skal holdet i aften slås med Thüringer HC.
Det faktum ærgrer cheftræner Niels Agesen.
Annonce
– Der er ingen tvivl om, at vi er løbet ind i en god modstander, når man sammenligner med parringerne i de andre puljer. Så det er svært, men det er sådan, det er. Der er ingen tvivl om, at vi skulle have vundet vores pulje, for så havde det været nemmere for os. Men det er jo præmissen, siger han.
De vil gerne have fat i os, hvis de kan komme efter det.
Niels Agesen, cheftræner for NFH
Niels Agesen peger på modstanderholdets erfaring – både på spiller- og trænerniveau – som en stor faktor i aftenens kamp. Dertil kommer et antal målfarlige spillere, hvoraf en skiller sig særligt ud.
Reichert
Med nummer 29 på ryggen har venstre backen Johanna Reichert skudt sig til tops i indeværende turnering. 71 mål gør hende til den ubetinget mest målfarlige spiller indtil videre.
Når en spiller som Reichert er på modstanderholdet, kræver hun i sig selv en del forberedelse, fortæller Niels Agesen.
– Hun fylder meget, så det er en vurdering af, om hun skal have lov til at lave sine 15 mål, mens vi holder styr på de andre, eller om vi skal forsøge at lægge en dæmper på hende. Og der hælder vi nok lidt til det sidste. Det der med bare at give noget væk, det er vi ikke så gode til.
Derfor forventer cheftræneren, at NFH vil forsøge at stække topscoreren ved at sørge for, at hun skal bruge mange kræfter i de første tre kvarter.
Thüringer HC har ifølge Niels Agesen en klassisk tysk spillestil. Det er hårdt, det er fysisk og det kaster mange frikast af sig.
– De laver flest frikast i Tyskland, så de vil gerne have fat i os, hvis de kan komme efter det. Og det skal vi selvfølgelig undgå, ved at lade bolden gøre arbejdet.
Seneste artikler
Gunhild er dybt berørt: - Det er en virkelig trist dag
Et hak i Lollands DNA: - Det er en sort dag for dansk roedyrkning
Nordzucker: Derfor lukker fabrikken
- Et godt tidspunkt
Støjberg i kerneland
Mest læste artikler
Nakskov Sukkerfabrik lukker
Politiet efterlyser fortsat kvinde fra Sakskøbing
Varer til december: Bygger lyskryds ved trafikeret landevej
Kraftig brand i villa
16-årig overfaldet med kniv ved skole