Sport

NFH vandt onsdag en klar sejr over gæsterne fra Sønderjyske. Arkivfoto: NFH

Onsdags-brag i håndboldhallerne: NFH vinder storsejr i Nykøbing

Tabellen er vendt, og det samme er NFH's held siden sidste hjemmekamp mod Team Esbjerg.

Offentliggjort

Er man glad for dansk håndbold, var onsdag en rigtig, rigtig god aften.

Danmark bankede nordmændene 38-24 i EM, og cementerer dermed positionen i toppen af gruppe 1, som tæller flere internationale tophold.

I den nationale kvindeliga var aftenen ikke ringere, hvis man ovenikøbet støtter NFH. Holdet vandt en klar sejr over gæsterne fra Sønderjyske 35-27 på hjemmebane i Guldboxen onsdag aften.

Klar sejr

Med sejren på hjemmebane ligger NFH på en tredjeplads i tabellen. På andenpladsen er det Odense Håndbold, og førstepladsen hedder Team Esbjerg.

Da NFH forinden denne aften troppede op på hjemmebanen, gav sidstnævnte hjemmeholdet tørt på. Anderledes godt gik det onsdag, hvor gæsterne fra Sønderjyske dog lagde ud med at sætte NFH under pres.

Sønderjyske lå i front i kampens første minutter, men cirka halvt inde i første halvleg vendte kampen til NFH's fordel - og så tog det fart.

Ved slutningen af første halvleg var stillingen 19-15 til NFH, og føringen blev hurtigt udvidet ved en scoring i begyndelsen af anden halvleg. Gennem resten af kampen lå NFH trygt i svinget med en føring på mindst fem mål.

Føringen toppede på ni mål kort før slutfløjt, som dog reduceredes til slutresultatet: en føring på otte mål med stillingen 35-27.