Sport

Jannich Storch skal nu spille i Randers FC. (Arkivfoto).

Randers FC henter tidligere Nykøbing FC-profil

Lyngby havde ikke held med at forlænge aftalen med Jannich Storch, der i stedet har takket ja til Randers FC.

Offentliggjort Sidst opdateret

Randers FC har forstærket sig med målmanden Jannich Storch på en treårig aftale. Det oplyser den kronjyske superligaklub mandag på sin hjemmeside.

Kort resumé

Den 32-årige danske målmand kommer til fra Lyngby, der ikke kunne overtale ankermanden om at blive i den sjællandske fodboldklub. Før Lyngby vogtede Jannich Stoch stængerne hos Nykøbing FC i fire år. Det blev til hele 63 kampe i den blå trøje.

Storch takkede nej til at forlænge den aftale, der udløb denne sommer, oplyser Lyngby-sportschef Nicas Kjeldsen til klubbens hjemmeside.

- Vi havde meget gerne beholdt Storch og har med vores tilbud strakt os så langt, vi kunne for at holde ham i klubben.

- Men vi kan godt forstå, at han har lyst til at forfølge en formentlig bedre økonomi og kontraktlængde et andet sted, og der er no bad feelings, siger Kjeldsen.

Vi havde meget gerne beholdt Storch

Nicas Kjeldsen, sportschef Lyngby Boldklub

Storch ser frem til at komme i gang i Randers, hvor han skal kæmpe med blandt andre den 30-årige australier Paul Izzo om spilletiden.

- Jeg føler, at det er et step up at komme til Randers i og med, at de sluttede som nummer fire i sidste sæson. Jeg håber, at jeg kan komme ind og bidrage med en masse kvalitet og tage konkurrencen op.

- Jeg kommer selv fra en sæson i Lyngby, hvor jeg har gjort det rigtig godt, og det håber jeg, at jeg kan tage med over på holdet her i Randers, siger Storch.

Han er siden vinteren 2023 noteret for 33 kampe for Lyngby. Tidligere i karrieren har Storch udover Nykøbing FC spillet for FC Nordsjælland, AB, og FC Roskilde.

/ritzau/