Sport

Clara Bang må kigge langt efter at være med på banen for NFH resten af dette år. Hun ventes først at være klar igen kort efter nytår. Arkivfoto: NFH

Skadet NFH-profil er skuffet og ked af det: - Det er svært at tænke på

NFH's højreback Clara Bang sætter ord på sine følelser efter, at hun onsdag aften pådrog sig en skade, som betyder, at hun ikke kommer til at spille mere i år.

Offentliggjort Sidst opdateret

Skader kommer aldrig belejligt. Slet ikke, hvis man dyrker sport på eliteplan og bliver tvunget til at holde en lang pause.

Det var det, der skete for håndboldligaklubben NFH's højreback Clara Bang onsdag aften i Skanderborg - endda i sæsonens allerførste ligakamp.

På sin barndoms hjemmebane vred hun rundt på højre fod og - viste det sig senere - brækkede en knogle i forfoden. Derfor skal hun opereres på mandag, og derefter venter en kamppause resten af 2026.

- Det er selvfølgelig et rigtig hårdt slag for mig, og det er også noget, jeg lige skal lande i.

- Jeg er samtidig rigtig glad for, at der er blevet arbejdet så hurtigt bag kulisserne, så jeg allerede kan blive opereret på mandag og komme i gang med genoptræningen med det samme.

- Det giver mig i det mindste en følelse af, at der hurtigt bliver taget hånd om situationen, og at jeg kan begynde at se fremad, siger Clara Bang.

Misser flere kampe i ligaen og Champions League

Det ændrer dog ikke på, at hun går glip af en masse store kampe, som hun havde set meget frem til. Både i ligaen, hvor NFH er forsvarende bronzemedaljevindere.

Men især i håndboldens fornemmeste klubturnering Champions League, som Clara Bang aldrig har prøvet kræfter med før, og hvor NFH blandt andre er kommet i pulje med sidste sæsons finalister Metz fra Frankrig og Györi fra Ungarn.

- Det er selvfølgelig svært at tænke på alt det, jeg kommer til at gå glip af. Både de vigtige ligakampe og de første Champions League-kampe er nogle af de ting, man som håndboldspiller drømmer om at være en del af.

- Så det er da en svær erkendelse pludselig at skulle se det hele fra sidelinjen den næste periode, siger hun.

Skidt tidspunkt

For NFH kunne skaden næsten ikke komme på et værre tidspunkt. Holdet er i forvejen hårdt presset, fordi flere spillere er ude med langtidsskader, graviditet og barsel.

Det betyder blandt andet, at cheftræner Niels Agesen går ind til sæsonens første hjemmekamp lørdag aften mod Ringkøbing helt uden venstrehåndede spillere i kamptruppen.

Og det giver udfordringer i den højreside, hvor Clara Bang plejer at skabe ravage i modstanderens forsvar.

- Der fylder rigtig meget for mig, at jeg ikke kan bidrage inde på banen til holdet. Jeg ved, hvor store ambitioner vi har for den her sæson, og hvor stærke, men også ressourceramte, vi er.  

- Derfor er det også frustrerende ikke at kunne være med til at kæmpe og bidrage til de mål, vi har sat os sammen.

- Jeg er både skuffet og ked af det, for det betyder rigtig meget for mig. Men samtidig prøver jeg at fokusere på dét, jeg faktisk kan gøre noget ved.

- Jeg kan ikke ændre situationen, men jeg kan sørge for at gøre alt, hvad jeg kan, for at komme godt igennem operationen og genoptræningen og komme stærkt tilbage. Og så venter der forhåbentlig mange flere store oplevelser på den anden side, siger Clara Bang.

NFH møder Ringkøbing Håndbold hjemme i Spar Nord Boxen i Nykøbing klokken 19.00.

Klokken 16.30 spiller Team Sydhavsøerne samme sted deres første kamp i sæsonen mod Odder Håndbold.

NFH indleder Champions League i næste weekend med en hjemmekamp Odense Håndbold.