Guldborgsund

Tror på politisk afgørelse til efteråret

Der kommer endnu et borgermøde, før en politisk løsning lander.

Her ser du Nysted Havn med Cafe Sand i forgrunden.
Ifølge de to skitseforslag kommer der rundt om Café Sand - nu i øvrigt sat til salg - en mindre betonmur med mulighed for at sætte ekstra planker eller lignende ovenpå. Der kommer forskellige åbninger ifølge forslagene, så der kan ske passage. Foto: Kim Møller Pedersen
Offentliggjort

Projektgruppen bag arbejdet med at finde fremtidens bedste løsning på en højvandssikring på havnen i Nysted præsenterede sig naturligvis også for den fremmødte forsamling på borgermødet i Nysted Biograf-Teater. 

Udover Thomas Juhl, som indledte med at præsentere Foreningen til stiftelse af Nysted Digelaug, blev også Poul Jørgensen, Jesper Bose, Jens Jensen samt Søren Korshøj præsenteret som medlemmer af førnævnte forening.

Det er denne forening i samarbejde med kystbeskytter, klimatilpasser samt projektleder fra Guldborgsund Kommune Stiffani Rominikan og Maya-Maria Madslund fra Guldborgsund, der arbejder med Niras-folkene Mette Betzer Lundov og Anders Schultz-Lorentzen på skitseforslagene.

Feedback fra borgerne

Formålet med denne uges borgermøde i Nysted var udover at præsentere klimasikrings-projektets status også at oplyse om hele processen for kystbeskyttelse i Nysted samt oplyse om fund og granskning, afprøve idéoplæg og ikke mindst at tage mod feedback fra borgerne.

Der kommer endnu et borgermøde om sagen, fremgik det på denne uges møde. Her blev det også oplyst, at det var realistisk at tro på en politisk afgørelse frem mod september/oktober, så projektet kan gå videre i den form, som til den tid er besluttet.