Lolland

Den faste forbindelse mellem Danmark og Tyskland bliver en tunnel under Femern Bælt. Og fra øen Fehmarn til det tyske fastland skal der også bygges en tunnel, men den bliver voldsomt forsinket. Arkivfoto: Ingrid Riis/Ritzau Scanpix

Tyske myndigheder vil drøfte ny Femern-tidsplan

Offentliggjort Sidst opdateret

Det tyske transportministerium har varslet samtaler med Danmark om forsinkelser i forbindelse med Femern-byggerierne. Det skriver det tyske medie Der Nordschleswiger.

Ifølge Der Nordschleswiger har det det tyske transportministerium foreslået, at Femern A/S og DB InfraGO AG, som er bygherre på henholdsvis Femern Bælt-forbindelsen og Fehmarnsund-forbindelsen (den faste forbindelse mellem Fehmarn og det tyske fastland, red.), i fællesskab fastlægger en ny driftsstartsdato, der afspejler den aktuelle situation.

I slutningen af juli meddelte Deutsche Bahn, at Femernsund-forbindelsen - altså den mellem Fehmarn og det tyske fastland -  vil blive forsinket ud over 2029.

Dengang sagde transportminister Thomas Danielsen (V) til Ritzau:

- Mit ministerium har rakt ud til det tyske transportministerium og bedt om en uddybende forklaring af oplysningerne i den udstedte bekendtgørelse. Jeg følger naturligvis sagen tæt.

Målet er, at Femern Bælt-forbindelsen skal stå færdig i 2029.