46 borgmestre står sammen: Byg krigsskibe i Rødbyhavn
Lolland Kommune får nu massiv opbakning til ønske om, at regeringen skal arbejde for krigskibs-byggeri i Rødbyhavn.
Elementfabrikken i Rødbyhavn bør bruges til at bygge Danmarks krigsskibe, mener Lolland Kommune. Og nu bakker samtlige borgmestre i Østdanmark op om, at regeringen bør undersøge mulighederne. Foto: Femern A/S
I april indgik regeringen en politisk aftale om en flådeplan, hvor det er "den politiske ambition" at "en høj grad af produktionen" af nye, større maritime kapaciteter skal ske i Danmark. Aftalen indebærer blandt andet en investering i en række nye skibe, herunder fire havmiljø- og minelægningsfartøjer samt 21 fartøjer til Hjemmeværnet.
Skibsbyggeri i stor skala vil kunne sikre arbejdspladser til smede, industriteknikere og skibsmontører.
Det er endnu ikke besluttet, hvor skibene skal bygges, eller hvem der skal stå for produktionen af krigsskibene.
Borgmester Holger Schou Rasmussen (S) har således samlet opbakning til ønsket fra alle sine 45 borgmester-kolleger i Østdanmark - altså samtlige borgmestre i Region Sjælland og Region Hovedstaden.
I et fælles brev opfordrer de nu - på tværs af deres partibaggrund - regeringen til at "undersøge potentialet for at gøre området ved femernbyggeriets tunnelelementfabrik på Lolland til et nyt kraftcenter for Forsvarets flådebyggeri".
I slutningen af marts besøgte statsminister Mette Frederiksen borgmester Holger Schou Rasmussen i Maribo, og her talte de blandt andet om produktion af krigsskibe i Rødbyhavn. Se videoklippet her. (Artiklen fortsætter under videoen.)
Blandt medunderskriverne er Steen
Christiansen (S), der er borgmester i Albertslund Kommune. Han er ikke i tvivl om, at Østdanmark tilsammen har det, der skal til for, at produktionen kan etableres her.
Annonce
- I
Hovedstaden har vi de virksomheder, organisationer og forskningsinstitutioner,
der kan opsamle og udvikle den nødvendige højtspecialiserede viden, på Sjælland
har man kapacitet til at løfte produktionsopgaven, og på Lolland-Falster står
en relevant og erfaren arbejdsstyrke klar til nye opgaver, når Femernbyggeriet
er slut, siger han og nævner, at både RUC og DTU i forvejen har aktiviteter i området.
- Og der er
grobund for nye partnerskaber, innovations- og videnssamarbejde på tværs af
både Rødbyhavn og Hovedstadsregionen, såvel som i et større nationalt og
internationalt perspektiv, mener han.
Tages op i forligskredsen
På Christiansborg er det lokale folketingsmedlem Kasper Roug (S) klar til at gribe borgmestrenes henvendelse.
- Det er et meget, meget stærkt signal til Folketinget fra de her 46 borgmestre, at man gerne vil have en placering i Østdanmark, så man ikke kun diskuterer Lindø, Esbjerg og Frederikshavn. Det kan man ikke sidde overhørig, så jeg vil gerne tage brevet op på det førstkommende møde i forsvarsforligskredsen, siger han.
Og Kasper Roug tror på, at opgaven kan ende i Rødbyhavn, når forsvarsforligskredsen - forventeligt i begyndelsen af juli - skal træffe en beslutning.
Det kan man ikke sidde overhørig, så jeg vil gerne tage brevet op på det førstkommende møde i forsvarsforligskredsen.
Kasper Roug (S), folketingsmedlem
- Jeg tror, der er god sandsynlighed for det. Og det er et godt eksempel på, at vi kan bringe elementfabrikken i spil til meget store infrastrukturprojekter. Det er den store force for vores lokalområde, at vi kan det, siger han.
Også fra Moderaternes landdistriktsordfører, Charlotte Bagge Hansen, er der opbakning.
- Vi skal ud at kæmpe for det her, for vi skal gerne have nogle af de skibe til Rødbyhavn.
Kan du få din gruppe med?
Annonce
- Jeg tænker da, at det giver god mening, der også kommer nogle ordre til Rødbyhavn, så jeg kan ikke se, hvorfor det skulle møde modstand. De ter jo store investeringer, vi taler om, og jeg synes, de her udbud skal ligge forskellige steder i landet.
Det er for tidligt
Statsminister Mette Frederiksen (S) har ikke ønsket at kommentere opfordringen fra borgmestrene, men henviser til forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) - der ikke er klar til her og nu at sende produktionen til Rødbyhavn.
- Det er vigtigt, at dansk erhvervsliv bidrager til opbygningen af
forsvaret. Krigsskibe er dyre, komplekse kapaciteter. Derfor er der en række
forhold, der skal afvejes, før der kan træffes beslutning, om hvordan skibene
bygges herunder hastighed, økonomi, placering, forsyningssikkerhed. Derfor har et bredt flertal af Folketingets partier indgået en
aftale, der skal styrke den danske flåde både på den korte og den lange bane. I
aftalen er det besluttet, at det er ambitionen, at en række skibstyper skal
produceres i Danmark, men det er endnu for tidligt at sige noget om, hvor det
skal ske, siger han i en skriftlig besked til Folketidende.
Her er argumenterne for at bygge krigsskibe i Rødbyhavn
Meget er
på plads på forhånd. Området rummer Nordeuropas største betonfabrik og Danmarks
fjerdestørste arbejdshavn, der kan tages i brug til nye formål, når
Femernbyggeriet om få år er i mål.
Området er centralt placeret, midt på den store
transportkorridor mellem København og Hamborg, såvel som mellem Skandinavien og
Centraleuropa. Der er let adgang til både motorvej, jernbane og det åbne hav,
med den nye Femern-region som centrum i Østersøen.
Området
dækker mere end 800 hektar, og der er rig mulighed for at udvide med op mod
1.000 hektar ekstra. Det nødvendige plangrundlag er på plads.
Det samme er
arbejdsstyrken: Området rummer allerede nu mere end 3.000 arbejdspladser, og
der er i de seneste år rekrutteret tusindvis af specialiserede medarbejdere fra
både ind- og udland. Primært inden for industriel produktion. Desuden kan
højtkvalificeret arbejdskraft og know-how rekrutteres fra både
Hovedstadsområdet, Berlin og Nordtyskland. Områderne omkring Hamborg, Kiel og
Rostock er blandt de førende i Europa, når det gælder flådebyggeri.
Seneste artikler
Afbrænding af halm spredte sig til buskads
Erstatter alle aften- og nattog med busser i flere dage
Borgmestre sender varme tanker efter Søren Bondes død
Der er store lokale forskelle på børns fritidsliv: Lolland i den lave ende
Den Lille Fede Festuge: Her er årets musikprogram
Mest læste artikler
Tragisk: Tidligere kommunaldirektør dræbt i ulykke
69-årig cyklist er død efter trafikulykke på Lolland
Druknet 28-årig er fundet efter to måneder
Søllested bio truet af lukning i lolland kommune
Rottealarm hos Danish Agro: Meldt til politiet