Organistægteparret Panna og Jacob Friis-Grigoncza rykkede til Nysted i 2018 for at realisere et orgelmuseum. Jacob med ekspertise som orgelbygger og Panna med flere årtiers musikalsk erfaring som pianist, organist og kordirigent med rødder i Budapest, hvor hun voksede op og fandt sin musikalske stemme. Privatfoto
Panna og Jacob søger efter syv år med orgelmuseum efter nye toner i livet
Udviklingen af visionen for et fremtidigt orgelmuseum er gået i gang hos organistægteparret Panna og Jacob Friis-Grigoncza, der drømmer om et mere børnevenligt, moderne og interaktivt museum. Samtidig har parret sat bygningen i Adelgade til salg.
Det skal ikke være slut med samlingen af historiske orgler og det orgelmuseum, som for syv år siden blev skabt i Adelgade i Nysted.
Det understreger Panna Friis-Grigoncza flere gange, da Folketidende henvender sig for at høre om historien bag de "Til salg"-skilte, som for nylig blev hængt op i vinduerne hos Nysted Orgelmuseum.
Har indledt dialog
- Vi har indledt en dialog med Guldborgsund Kommune for at finde frem til, hvordan den store samling af orgler kan bevares. Den skal ikke gå til spilde, fortæller stifteren af Nysted Orgelmuseum.
Panna og hendes mand, Jacob, har med initiativet i Adelgade trukket mange turister til og kastet mange begivenheder og arrangementer af sig i de senere år. Denne sommer er det eksempelvis en hel orgelfestival, man kan opleve, og næste koncert er i øvrigt sat til 16. august.
Annonce
Der er hele året rundt i alle årene lagt masser af kræfter i at udvikle orgelmuseet, men Panna er ikke bleg for at indrømme, at salgstankerne er kommet til, fordi energien stille og roligt svinder i forhold til at opretholde det høje aktivitetsniveau og det tidskrævende arbejde, det er at udvikle et orgelmuseum og ikke mindst at restaurere det ene historiske orgel efter det andet.
Slutter med Barrett
Afslutningen på denne epoke i Nysted Orgelmuseums historie markeres med to familiekoncerter med Sigurd Barrett den 24. januar 2026.
Koncertrækken i orgelmuseet fortsætter som planlagt gennem det kommende efterår og kommende vinter.
Ejendommen i Adelgade 30 er nu sat til salg og rummer stuelokaler, en stor herskabslejlighed og fire udlejningsboliger (28 A, B, C og D) - alt sammen med direkte adgang til Rørsøen.
Vægge synger med
"Der findes steder, hvor tidens rytme smelter sammen med klang, og hvor væggene næsten synger med. Nysted Orgelmuseum blev skabt som sådan et sted - et hus fyldt med musik, kærlighed og kulturarv, hvor orglets stemme kunne opleves med både ører og hjerte", lyder det da også fra parret på orgelmuseets hjemmeside med stærke følelser for både museet og den ihærdigt restaurerede bygning i Adelgade.
Men efter syv inspirerende år med koncerter, udstillinger og levende formidling af orglets magi er det altså blevet tid til, at museet bevæger sig i en ny retning. Den faste museumsdrift i Adelgade afsluttes med udgangen af januar 2026.
Blot to personer
- Vi er blot to personer, der siden 2018 har drevet museet med stort engagement ved siden af vores fuldtidsarbejde, og det har vist sig vanskeligt at opretholde den daglige drift, når arbejdet foregår langt fra Nysted. Nu ønsker vi at skabe rum for fornyelse og fremtidig udvikling, forklarer Panna.
Organisten henviser til, at parrets fuldtidsarbejde uden for landsdelen er den primære årsag til salget af orgelmuseet. Men der er også noget med timing, som er vigtig for parret.
Vi vil have god tid til tingene, og vi har ikke travlt.
Panna Friis-Grigoncza
- Vi vil have god tid til tingene, og vi har ikke travlt. Det kan være, at der går to-tre år, før vi får solgt museumshuset, og derfor er vi også enige om, at det skal være nu, mens vi stadig har masser af god energi tilbage. Vi vil ikke vente med at sælge og så lige pludselig stå og være helt uden energi, fordi vi er blevet slidt op, fortæller Panna.
Åbne for samarbejde
Parret er med egne ord åbne over for alle former for samarbejde og idéer til, hvordan orgelmuseet kan leve videre i nye rammer.
Annonce
Derfor håber Panne og Jacob måske at kunne skabe en gruppe af engagerede personer og institutioner - fra museer, kirker, domkirker, menighedsråd, musikskoler, kirkemusikskoler til konservatorier - som sammen kan være med til at forme fremtiden for et levende og inspirerende orgelmuseum:
- Vi har mange idéer og planer, og vi vil bruge den kommende tid på at udvikle visionen for et fremtidigt orgelmuseum - måske i nye rammer, måske med nye samarbejdspartnere. Vi drømmer om et mere børnevenligt, moderne og interaktivt museum med fokus på leg, læring og pædagogisk formidling af orglets verden.
Om orgelmuseet
I 2018 solgte Panna og Jacob Friis-Grigoncza deres hjem i Hvidovre og flyttede til Adelgade 30 i Nysted for at begynde på en omfattende renovering af de tidligere købmandslokaler og senere genbrugsbutik, der til sidst stod tom i et par år.
Parret fik idéen om at bruge det store butikslokale i stueetagen til instrumenter og især orgler.
Den 31. maj 2019 stod den ny facade færdig efter et års arbejde med hele tagkonstruktionen, 20 nye vinduer og nye vinduesåbninger ud mod søen samt nye elinstallationer og belysning.
Mens huset blev bygget om, byggede Jacob orglerne og Panna tog sig af markedsføring, opbygning af en hjemmeside, planlægning af de første koncerter i sommeren 2019, fremvisninger samt undervisning af børn til orgelspil.
Nysted Orgelmuseum har nu en samling på 16 orgler, hvoraf de syv stammer fra den passionerede orgelentusiast og dedikerede orgelredder André Palsgård, som efterlod en større samling orgler.
Guldborgsund kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu