Krimi

Arkivfoto: Anders Knudsen

Motorcyklist endte på sygehuset efter fartkontrol 

To motorcyklister kørte vanvittigt stærkt, da de blev taget i en af politiets fartkontroller onsdag. Den ene måtte efterfølgende køres til behandling på sygehuset.

Offentliggjort

En motorcyklist endte på sygehuset, efter han onsdag aften sammen med en anden motorcyklist blev taget i en af fartkontrol af en af politiets fotovogne.

Ifølge politiets døgnrapport kom de to kørende ad Gaabensevej i Nykøbing, hvor fartgrænsen er 50 kilometer i timen. Men det var de langt fra at overholde.

Faktisk kørte de begge så stærkt, at der var tale om vanvidskørsel. Den ene blev målt til at køre 126 kilometer i timen og den anden 129 kilometer i timen - altså langt mere end dobbelt så hurtigt som tilladt. Begge motorcykler blev derfor beslaglagt på stedet.

Men for den ene af de to 22-årige motorcyklister sluttede det ikke der. For efter at være blevet blitzet bremsede manden op, mistede herredømmet over motorcyklen og væltede. Han blev efterfølgende kørt på sygehuset til behandling for knubs, oplyser politiet.