De færreste bands ville sige god for en sangtekst som denne, men for Cartoons passer det som hoved i konfekthat.
Torsdag tiltrak det noget aparte band et hav af mennesker til førstedagen af "Den Lille Fede Festuge" i Nykøbing.
Ifølge citychef for Vores Nykøbing, André Andersen, var der ikke en finger at sætte på musikken. Lyden af tegneseriebandet, partygruppen Ikke Noget og en tempofyldt ungdomsfest som krølle på halen med Faustix var helt i top.
Alle målgrupper ramte festugen denne torsdag, mener citychefen. At der både var til gården og gaden, medvirkede da også til, at gæster fra nær og fjern besøgte byen.
Annonce
Mere salg i baren
Vores Nykøbing og Flyttemand Olsens Sangforening er gået sammen om at få festugen tilbage til Nykøbing.
Fra torsdag til og med lørdag kan gæsterne opleve de gratis koncerter på Torvet og drikke en øl eller sodavand i barområdet.
Hvis du spørger André Andersen, kunne torsdagens gæster dog godt have været lidt flittigere med dankortet.
- Jeg vil gerne opfordre til, at man støtter os lidt mere i baren. Det skal til for, at det hænger sammen. Og vi kunne godt se, at det var torsdag i går.
Torsdag var der mange feststemte mennesker på Torvet i Nykøbing. Foto: Mette Løf Larsen
Hvad ligger der i det?
- Der var ikke den omsætning, jeg turde håbe på. Det var fint, men der skal lidt mere til, før jeg kan sige, at det har været en succes, siger André Andersen, der dog ikke vil ud med, hvad omsætningen torsdag lå på. Han ønsker heller ikke at oplyse, hvad han håber, omsætningen ligger på fredag og lørdag.
- Jeg vil gerne have fokus på musikken, der er det vigtigste. Jeg opfordrer bare folk til at støtte op om baren og madboderne, når de kommer derop.
Det lyder som om, at kriteriet for, at festugen vender tilbage næste år, er, at der er et godt salg?
- Nej, jeg vil ikke sige, at det er kriteriet, men det gør det bare muligt for os at sige. Hvis vi skal kunne lave gratiskoncerter, så skal vi have noget omsætning, forklarer André Andersen.
Det lille tvist
Annonce
Om fredagen kan du blandt andet opleve L.I.G.A og Jimilian. Og dagen efter laver festugen ifølge André Andersen ”et lille tvist”.
For at tilgodese børnefamilierne vil der fra klokken 10 være fokus på de noget yngre festugegæster. Her vil de kunne opleve alt fra Sminketeatret og Jungledyret Hugo til dyreparken Pangea Parks show.
André Andersen understreger, at festugen ikke havde været mulig uden de sponsorer og erhvervsdrivende, som har bakket op om arrangementet.
En opbakning, som citychefen er ”ufatteligt glad for”.
Guldborgsund kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu