Her er nogle af de vigtige punkter i budgetaftalen

Jakob Poulsen
lolland kommune budget

• Østofte Skole lukkes, og eleverne går fra august 2027 i skole i Maribo på afdeling Blæsenborg.

• Søllested Skole lukkes, og eleverne går fra august 2027 i skole i Nakskov på en ny, samlet skole.

• Byskolen og Stormarkskolen i Nakskov lægges sammen fra august 2027 til én skole på – i første omgang – to afdelinger, der også optager eleverne fra Søllested. Der er et fremtidigt ønske om en nybygget, moderne skole i Nakskov til 0.–7. klasse, ligesom muligheden for at placere 8.–9. klasse på Nakskov Uddannelsescenter undersøges. Der skal i 2027 arbejdes med mulige scenarier for en nybygget skole i Nakskov.

• Daginstitutionen Skovsgårdsvej i Nakskov lukkes, og børnene tilbydes plads i de øvrige daginstitutioner i Nakskov.

• Skovbørnehaven Havørnen flyttes pr. 1/8 2027 fra Holeby og knyttes til daginstitutionen Møllebakken i Østofte. Samtidig får forældrene mulighed for at hente og aflevere i skoven.

• Fra 2027 betjenes Askø, Femø og Fejø af to færger. Den nuværende flåde på tre færger bibeholdes og anvendes i turnus.

• På halområdet lukkes Østoftehallen, Rødbyhavn Sportshal og Svanevigcentret med udgangen af juni 2027. Tiden frem til da bruges til dialog med interesserede om vilkårene for at overtage i selvejende regi.

• Højrebyhallen, Ravnsborghallen og Rudbjerghallen samles under Nakskov Idrætscenter (NIC).

• Der indledes dialog med Museum Lolland-Falster om at overtage Skibs- og Søfartsmuseet i Nakskov pr. 1/7 2028.

• Der indledes dialog med Søllested om Søllested Bio uden kommunalt driftstilskud efter 1/1 2028.

• På teaterområdet opgraderes Nakskov Teatersal teknisk, mens Lienlund i Nakskov udfases, og Amatørscenens aktiviteter flyttes til andre egnede lokaler.

• Lokalarkiver og biblioteksfunktioner samles i fremtiden på færre lokationer. 1/1 2028 flyttes Digecentrets aktiviteter fra Rødbyhavn til Rødby, hvor der etableres et bibliotekspunkt.

• Forligskredsen er enige om, at det samlede udbud af svømmefaciliteter i kommunen skal drøftes, inden der træffes beslutning om større investeringer. Byrådet skal inden udgangen af 2028 tage stilling til fremtiden på området.

• Ejendommen Saften i Horslunde udgår af kommunal drift. Ejendommen vil blive tilbudt overdraget til civilsamfundsaktører i lokalområdet, alternativt solgt eller nedrevet. Den samlede besparelse på helårsbasis udgør 1,6 mio. kr.

• I første halvdel af 2027 skal der udarbejdes en ny plejeboligstrategi, herunder en konkret plan for opførslen af et nyt plejecenter i Rødby. Planen vil indeholde en indstilling til byrådet om, hvilke små plejecentre der skal lukkes, når et nyt center står klart.

• Socialdemokratiet, Din Stemme, Venstre, Konservative, Socialistisk Folkeparti, Lokallisten Lolland og Allan Blak står bag forliget om budget 2027-2030.