Lolland

Benny Damgaard vil tømme kommunekassen. Arkivfoto: Nicklas Linnemann

Kalder sig selv uansvarlig: Vil tømme hele kommunekassen

I stedet for at lukke landsbyskoler ville Danmarksdemokraterne tømme kommunekassen for at sende et budskab til Christiansborg.

Offentliggjort Sidst opdateret

Benny Damgaard og Danmarksdemokraterne blev bedt om ikke at møde op til flere budgetforhandlinger fredag 25. september.

Er det ansvarligt, at I står uden indflydelse på budgettet?

- Nej, det er det ikke. Men de ville jo ikke lege med os, siger Danmarksdemokraternes gruppeformand.

Partiet står derfor uden for indflydelse af budgettet for 2027.

For Benny Damgaard ville ikke acceptere de kompromiser, der ligger i budgettet.

- Jeg ødelægger ikke landdistrikterne, og jeg vil ikke lukke en skole med 130 eller 140 børn, siger Benny Damgaard (DD).

Ikke nok børn til 10 skoler

I Lolland Kommune blev der sidste år født omkring 220 børn, mens prognoserne for i år peger på, at der vil være omkring 180-200 fødsler.

Når børnene skal i skole om seks år, vil der med Danmarksdemokraternes ønske om at beholde alle landsbyskolerne være syv folkeskoler og tre privatskoler i kommunen.

Hvordan kan det være nok børn til opstart i cirka 10 skoler?

- Jeg har en tro på, at jeg kan gøre noget godt for Lolland. Og jeg vil gerne være med til at vende den udvikling, der hedder til- og fraflytning, til noget mere tilflytning. Det gør du ikke ved ikke at have nogen skoler. Der jagter man alle yngre folk væk, som normalt får børn, siger Benny Damgaard (DD).

Tror du på, at du kan få nok børn til at blive født i Lolland Kommune for at sikre, at der er nok børn til alle skolerne?

- Hvorfor tror du, vi vil ændre Lollands Internationale Skole? Vi vil jo ændre LIS, så den kommer ud til Østofte eller Søllested, siger danmarksdemokraten.

Han remser derefter de fire skoler i Maribo op: Borgerskolen, Blæsenborg, LIS og Sankt Birgitta.

- Det har de inde i Maribo. Der er da ikke børn til fire afdelinger i Maribo, siger Benny Damgaard.

Min politik

Lolland Kommune står til at mangle flere hundrede millioner af kroner og risikerer at ryge under administration, hvis der ikke bliver skåret til.

Er det ikke uansvarligt ikke at være en del af løsningen?

- Jeg kommer ikke til at ændre min politik. Det er landdistrikterne, der skal bestå, siger han.

I stedet ønsker Benny Damgaard, at kommunen kører med et underskud og finansierer det ved at trække på kommunens opsparingen.

Ville Danmarksdemokraterne bruge af kassebeholdningen til drift?

- Ja, det er fuldstændig korrekt, siger Benny Damgaard.

Kassebeholdningen er den mængde penge, kommunen har stående på kontoen. Simplificeret kan man forstå det som penge, der kan bruges, hvis en stor krise rammer kommunen.

Vil køre kommunen i sænk

Ifølge Kommunernes Landsforening (KL) bør kommuner have en kassebeholdning, der svarer til driftsudgifter for en måned, sparet op. I Lolland Kommune vil det svare til cirka 340 millioner kroner.

Sagen er bare, at kontoen er langt lavere. Til TV2 Øst fortæller kommunaldirektør Thomas Knudsen, at der er cirka 140 millioner kroner på kontoen, og ved udgangen af året vil der være mellem 80 til 100 millioner kroner.

Benny Damgaard foreslår, at Lolland Kommune kører med underskud indtil 2029, hvor en ny udligning mellem kommunerne kommer. Her håber han på, at det kan dække underskuddet.

Men er det ikke uansvarligt at håbe på, at det er staten, der kommer og redder en?

- Nej, for vi har stadig penge i kassen, siger han og fortsætter:

- Dét, der er uansvarligt over for vores borgere i kommunen, det er, at vi aldrig råber dem op inde på Christiansborg. Hvis vi nu ændrer holdning og siger, at vi ikke kan finde flere penge, så nu tømmer vi simpelthen kassen - så er der ikke penge i næste måned til at betale lærerlønninger eller vores socialarbejdere eller vores politikere. Så kunne det være, at de vågnede op inde på Christiansborg og gav os den hjælp, som vi virkelig har krav og behov for, siger han.

Tro, håb og budgetter

Men med tro og håb løser man jo ikke økonomiske budgetter. Det gør man ved at skære der, hvor det gør ondt. Så hvorfor er det, at I ikke vil være med til at få styr på den lollandske økonomi?

- Vi vil rigtig, rigtig gerne være med til at få styr på økonomien, og vi mener også, at vi har en løsning, siger gruppeformanden.

Benny Damgaard kritiserer forligsparterne for ikke at ville bruge af kassebeholdningen, når partierne har gjort det andre år for at få budgettet til at hænge sammen.