Henrik Vindfeldt er aktivist og lobbyist for bedre vilkår for svinene i Danmark. Foto: Privat
Aktivist og lobbyist håber på store ændringer: Kan hæmme svineproduktion i Danmark
Falstringen Henrik Vindfeldt har gennem mange år advokeret for mere regulering af dansk svineavl og -eksport. Regeringen præsenterer i dag, tirsdag, et regeringsudspil som ventes at indeholde forslag til gavn for dyrevelfærden i staldene.
De seneste måneder har svin været på alles læber. Af mange tilnavne er det nylige folketingsvalg blevet kaldt "svinevalget", fordi fokusset er sat på forholdene i de danske svinestalde.
Forud for præsentationen af den ny regering og regeringsgrundlaget lægger aktivist og lobbyist Henrik Vindfeldt ikke fingre imellem.
- Hvis man skulle være kreativ og prøve at finde på et eller andet, så det blev værre ude i staldene, så ville jeg have svært ved at finde på noget. Hvad skulle man mere gøre ved de grise, for at gøre det værre? Det er en total systematisk dyremishandling, siger han.
Når den nye regering træder fremlægger dens politik for danskerne, håber han, at den præsenterer radikale ændringer til gavn for svinene. Hvis det skal batte noget, skal ændringerne kunne mærkes på konkurrenceevnen, mener han.
Det kan få store konsekvenser for dansk svineproduktion.
Annonce
Dårlig dyrevelfærd
Ifølge Henrik Vindfeldt har man igennem flere årtier har forsøgt at opretholde konkurrenceevnen i produktionen af smågrisene. Derfor vil han i dag holde øje med, om de forslag, som måske - måske ikke - vil indgå i regeringsgrundlaget, kan få betydning for netop konkurrenceevnen.
Hvis ikke de danske producenter kan konkurrere på lige vilkår med de udenlandske, kan det lukke produktioner i Danmark, har svineavlere og interesseorganisationer for producenterne udtrykt flere gange i debatter under folketingsvalget.
Men hvis ikke beslutningerne påvirker konkurrenceevnen, er de ikke slagkraftige nok, mener Henrik Vindfeldt.
- Hvis det stadig er konkurrenceevnen, der skal diktere politikken på det her område, så kommer der aldrig nogen forandring, siger Henrik Vindfeldt.
Skubber vi ikke bare problemet ud i verden til for eksempel Spanien eller Kina, i stedet for at beholde produktionen i Danmark, hvor vi måske også kan regulere mere og bedre?
- Hvad er det, vi regulerer bedre i Danmark? Alt, hvad vi måler på, der har med dyrevelfærd at gøre - om det er hurtig vækst, pladskrav eller fikseringer - alt, hvad man kan måle på, er vi bundskrabere, siger han.
Guldborgsund kommune er i bevægelse – følg med i hvad der sker lige nu
Seneste artikler
NFH storsejrede trods skadesdrama
Slidt og gammel arena skal have en overhaling
Jagter unge troldmænd til helt særlig forestilling
Butikstyv med speciel taske dømt
Kommunen kræver bedre spildevandsrensning: Nu nægter borgere at rette ind
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned