Kultur

En stjerne er helt ekstraordinært tildelt Nakskov inde i selve værket "Myriad" for de frivilliges store arbejde med at få det på benene. Foto: May-Brit Horst

Arkitekt bag lysværk hædrede frivillige i Nakskov med sjælden ære

Op imod 5.000 personer oplevede i weekenden kunstværket "Myriad", som frivillige hjalp med at rejse. Og af den grund har Nakskov opnået noget helt unikt. 

Offentliggjort Sidst opdateret

Igennem tre dage var det muligt at lade sig forblænde af farver og lys i værket "Myriad" på Hestehovedet ved Nakskov. Det var Teaterforeningen Lolland, der sammen med Helsingør Teater og Køge Kommune fik det storslåede kunstværk til Danmark, og der var rift om at komme ind. 

På grund af begrænset plads, må der være 80 personer i værket ad gangen. Derfor var der igennem alle tre dage kø for at komme ind. Det oplyser Teaterforeningen Lolland. 

Mange opgav oven i købet at stille sig i kø. 

- Men selv om den var lang, var den længste ventetid 1 time og 15 min. For der var et fint flow med nye ind så snart nogen kom ud, oplyser formand Leo Rasmussen. 

Nåede du ikke at opleve "Myriad" indefra? Så fortvivl ikke. I videoen her kan du selv få en lille del af oplevelsen med. Den er optaget af - og venligst udlånt af - Jakob Rytter. 

Arrangørerne vurderer, at et sted mellem 4.500 og 5.000 personer har oplevet det unikke værk.

- De to managers, portugiseren Matthew Warren og englænderen Shanti Freed, blev så glade for modtagelsen i Nakskov, og den hurtighed og effektivitet som de frivillige hjælpere udviste. Det gjaldt både de 12 personer, der onsdag stod for opstillingen af "Myriad" og hegn, og de 24 Stewards, der med grønne bøllehatte igennem tre dage hjalp publikum til den gode oplevelse, tilføjer han. 

- Så de kontaktede Architect of Air, der er firmaet bag "Myriad" for at høre, om de helt ekstraordinært måtte tildele Nakskov, ved arrangøren Teaterforeningen Lolland, en flot lille gul stjerne i det lyskunstværk som ellers blot består af blå, røde og grønne farver. Og det fik de lov til. 

Det betyder, at når "Myriad" drager videre til Helsingør og senere Køge og resten af Europa, så vil man blandt de røde, grønne og blå vinduer og kupler se en lille 10 stjerne på cirka 10 centimeter til ære for de frivillige, der i Nakskov hjalp 5.000 mennesker med at opleve lyskunstværket.

Værket blev til i 1991 og har siden besøgt fem kontinenter og er blevet oplevet af op imod tre millioner mennesker.