Guldborgsund

Erik Damskier er arkivleder.
Arkivleder Erik Damskier viser her frem i Krumsøarkiverne, som også er en del af Nysted lokalhistoriske Arkiv. Arkivfoto: Kim Møller Pedersen

Arkivfolk giver ikke op og er klar med ny introduktionsdag

Arkivernes Dag bliver også markeret i Nysted. Det sker med en ny udgivelse og følges op af en introduktionsdag til arkivet.

Offentliggjort

Lørdag den 1. november udkommer Historier fra Nysted og omegn for sjette gang. Det sker på Arkivernes Dag med ekstraordinært åbent på Nysted lokalhistoriske Arkiv fra 10 til 14 i anledning af dagen.

Her kan man blandt andet komme og stille spørgsmål om gamle dage på egnen, melde sig som frivillig arbejdskraft i arkivet eller købe det nye årsskrift eller andre af arkivets publikationer.

Håber på 2-3 stykker

- Allermest glade bliver vi, hvis der kommer 2-3 personer og siger, at de gerne efter bedste evne vil deltage i vores arbejde, lyder det fra daglig leder Erik Damskier i det seneste nyhedsbrev fra arkivet.

Der kom desværre ingen. Nu prøver vi igen

Erik Damskier, arkivleder

En af de ting, arkivet rigtig gerne vil have hjælp til, er at fylde navne på skolebilleder. Dem har arkivet mange af, og hvis man søger Arkiv.dk på ordet "skolebillede", kommer der mange billeder fra de tidligere landsbyskoler. 

Hvis man søger på "elevbilleder", kommer der mange nyere billeder især fra Nysted Skole frem. Men også fra andre skoler. Man kan også søge direkte på skolens navn. Det er alt sammen på Arkiv.dk, og ellers man velkommen lørdag den 1. november eller om tirsdagen i arkivets åbningstid fra klokken 9 til 12. 

Introduktionsdag i november

Der er i øvrigt introduktion til arkivet den 4. november klokken 19. 

- Vi har én gang før annonceret et møde for nye medarbejdere. Der kom desværre ingen. Nu prøver vi igen, fortæller Erik Damskier.

I øjeblikket er der seks medarbejdere, der mest arbejder med registrering, og to, der arbejder med specielle områder. Derudover har tre af arkivets medarbejdere stået for publikumsarrangementer og/eller skrevet historier på basis af arkivets arkivalier.

- Vi mødes fast hver tirsdag formiddag fra 9-12, men hvis det er nødvendigt, kan der også indføres en ugentlig aftenåbning. Det eneste, der kræves af deltagerne, er, at de er interesserede i lokalhistorien og har lysten til at engagere sig, forklarer Erik Damskier om arrangementet den 4. november, hvor det er nødvendigt at tilmelde sig.

Det kan gøres ved at skrive til kontakt@nysted-lokalhistorie.dk eller ringe til 2944 1613. Betyrelsen bag arkivet har i øvrigt omkonstitueret sig, så den nu består af formand Jørn Ringsing, Aage Mortensen og Flemming Henriksen.