Rettelse: Politiet fik ved en fejl meldt ud i første omgang, at overfaldet skete torsdag, selvom det skete onsdag. Fejlen er rettet i artiklen.
En ukendt gerningsmand overfaldt ifølge politiet onsdag en 11-årig dreng i Nykøbing.
Midt om eftermiddagen både slog og sparkede manden barnet, da den 11-årige sammen med andre børn spillede fodbold på Evigheden på Nørre Boulevard.
Nu har Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi brug for offentlighedens hjælp.
I et opslag på Facebook skriver Lokalpolitiet Guldborgsund Kommune, at politiet efterlyser vidner.
Manden, der overfaldt den 11-årige, har mellemøstligt udseende og er mellem 15 og 17 år. Han har sort, glat hår, lidt overskæg og var iført sort T-shirt, cowboyshorts og sorte Adidas-sko, skriver politiet.
Annonce
Den 11-årige fortalte også, at den formodede voldsmand ikke var alene.
To andre mellemøstligt udseende mænd i den samme aldersgruppe var med ham. Den ene var iført rød T-shirt og sorte lange bukser. Den anden var iført rød kasket og sort jakke.
Hvis du selv var vidne til overfaldet eller ud fra signalementet kan give oplysninger om gerningsmanden, hører politiet gerne fra dig på 114.
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub